Güneş Sistemi Tüm Yazılar

Güneş Sistemi’ndeki En Derin Uçurum: Verona Rupes

Hazırlayan: Taner Göçer

Tam 27 tane uydusu ve çok ince bir halkası olan Uranüs gezegeni, kendi içinde başlı başına bir Güneş Sistemi’ni andırıyor. Büyüklüğünün yanı sıra, büyüleyici ve esrarengiz bir sistemi barındırıyor. Beş büyük uydusunun en küçüğü Miranda, bu büyüleyici diyarın en çarpıcı farkını ortaya koyuyor..

Miranda-Voyager-2

Miranda, yaklaşık 470 km’lik çapıyla oldukça küçük bir uydu olmasına rağmen, çok sayıda gizeme ev sahipliği yapıyor.

16 Şubat 1948’de Gerard Kuiper tarafından keşfedilen, Güneş Sistemi’ndeki hiçbir gökcismine benzemeyen ve bu özelliğiyle diğerlerinden ayrılan Miranda hakkında hala çok net bilgilere sahip değiliz. Tuhaf yüzey oluşumları ve esrarengiz yapısıyla, bu garip uydu Güneş Sistemi’nin en ilginç uydularından birisi. Miranda’yı özel kılan bir çok farklılık olmasına karşın, onun bilinirliğini arttıran en önemli özelliği; Güneş Sistemi’nin en derin uçurumuna ev sahipliği yapıyor olması..

Gezegenimizin en büyük kanyonu olan ABD’deki Büyük Kanyon, Miranda’nın Verona Rupes uçurumunun yanında küçük bir yükselti gibi kalmaktadır.

Uçurumun nasıl oluştuğu tam olarak bilinmese de tektonik bir yüzey hareketi veya çok şiddetli bir çarpışma ihtimali üzerinde kuvvetle duruluyor.  Küçük boyutuna rağmen Miranda, Verona Rupes sayesinde Güneş Sistemi’nin bilinen en derin uçurumunu barındıran gökcismi olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır. Kanada’da bulunan, Dünya’nın  en yüksek uçurumu Thor Dağı ‘ndan  bile onlarca kat daha büyük olan devasa derinliğin 20 km olduğu tahmin ediliyor!

verona rupes

Voyager uzay aracı tarafından alınan bu görüntüde; fotoğrafın sağ alt kısmında Verona Rupes rahatlıkla görülebiliyor.

Bu inanılmaz yükseklikten atlamak nasıl olurdu acaba? Düşünmeden edemiyorum.  Bu devasa derinlik aklıma hemen Erik Wernquist’in hazırladığı “Gezginler” kısa filmini getirdi. Gelecekte insanların diğer gezegenlere açıldığında ne gibi görüntülerle karşılaşabileceğini gösteren kısa filmin bir parçasında, Verona Rupes’ten atlayan astronotlar dikkat çekiyor. En üstte kullandığımız kapak görselimiz, bu kısa filmden bir sahneyi gösteriyor.

Verona Rupes, Thor Dağı ve Empire State Binasının karşılaştırıldığı bir fotoğraf. Verona Rupes'in büyüklüğü bu fotoğraf ile biraz daha anlam kazanıyor.

Verona Rupes, Thor Dağı ve Empire State Binasının karşılaştırıldığı bir fotoğraf. Verona Rupes’in büyüklüğü bu fotoğraf ile biraz daha anlam kazanıyor.

Gerçekleştirebilme ihtimalimiz olsaydı eğer, bu inanılmaz bir deneyim olurdu. Kim bilir, belkide çok uzak bir gelecekte, gelişen teknoloji ile beraber Miranda’ya yapılacak bir insanlı yolculukta bunun keyfine varacağız..

Taner Göçer

Kaynakça:
http://apod.nasa.gov/apod/ap110404.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Miranda_(moon)
http://www.erikwernquist.com/wanderers/gallery_verona_rupes.html

image_printPDF Kaydet & Yazdır
Hep daha fazla okumak gerekir...