Evrenin Keşfi Tüm Yazılar

“Küçük Yeşil Uzaylılar” Gerçek Olabilir Mi?

Yeşil renkli uzaylılar sinema sektöründe sıkça işlenen bir olgu. Peki bu yeşil uzaylı miti ne kadar gerçeklik payı taşıyor?

Pullu sürüngenleri bir kenara ayırırsak, Dünya üzerindeki canlıların deri rengini belirleyen başlıca unsur, kanımızın da kırmızı olmasına neden olan alyuvarlarımızda bulunan “hemoglobin”. Bu hemoglobin molekülü oksijen taşımakla görevli olup, demir atomları içerir ve bu atomlara bağlanan oksijen canlıların vücuduna yayılır. Daha başka ifadeyle, hemoglobin molekülü kabaca “demir oksit” yani bildiğimiz “pas” içerir. Kana kırmızı rengini veren de bu “paslanmış demir”dir. Bu sayede, derimiz de sarımsı kırmızı bir tona bürünür.

Peki kanımızda bu “oksijen taşıma” işini demir yerine bakır ile yapsaydık? O zaman kanımızın rengi mavimsi bir tonda olacak, dolayısıyla deri rengimiz de mavimsi-yeşil bir tona bürünecekti.

Dünya’da mavi kana sahip, kanında demir yerine bakırı oksijen taşıma amaçlı kullanan canlılar var. Bunlardan en bilineni “nal yengeci”. Hatta bu hayvanın mavi kanı, tıpta ilaç yapımında kullanılıyor. O halde, “yeşil uzaylı” tanımlamasını saçmalık olarak niteleyemeyiz. Yeşil veya mavi tenli uzaylılar var olabilir.

Uzaylılar

Yeryüzündeki çoğu hayvanın aksine, nal yengeçlerinin kanı kırmızı değil, mavidir.

Dünya dışı canlıların varlığına dair elimizde hiçbir kanıt bulunmuyor. Bu yazı, “olasılık” üzerine yazılmıştır. Fotoğraftaki hanım kız; Star Trek Orjinal Seri’nin “Whom God’s Destroy” bölümünde “Marta” isimli yeşil kanlı insanımsı bir türü canlandıran aktrist Yvonne Craig. Aslında, yeşil rengi vurgulamak için biraz abartmışlar. Derisinin daha soluk bir yeşil olması gerekiyordu.

Ek bilgi:
İnsan derisinde yer alan “melanin” isimli bir pigment deri rengini belirleyen etkenlerden biridir. Örneğin biz beyazlarda Güneş altında bu pigment aktif hale gelerek koyulaşır. “Albino” dediğimiz tümüyle beyaz insanlarda melanin pigmenti maalesef bulunmaz, bu nedenle ten renkleri sadece konuda anlattığım “hemoglobin” molekülleri tarafından belirlenir. Siyahi dostlarımızın derisindeki melanin miktarı bizlerden kat kat fazladır. Bunun, insanın sürekli güneş altında bulunduğu ilk dönemlerinde gelişen evrimsel bir mekanizma olduğu düşünülüyor.

Zafer Emecan

 

Facebook

Hep daha fazla okumak gerekir...

Yazar Hakkında

Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor’un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. Alakasız üniversiteler bitirmiş olmasına rağmen, içinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan amatör bir bilimci.