Güneş Sistemi Plüton Tüm Yazılar

New Horizons’ın Yeni Hedefi Belli Oldu

Hazırlayan: Zafer Emecan
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail

2015 Temmuz’unda cüce gezegen Plüton‘un 12.500 km yakınından geçerek inanılmaz fotoğraflar ve bilgiler gönderen (hala da göndermekte olan) Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracının bir sonraki ziyaret edeceği Kuiper Kuşağı objesi NASA tarafından belirlendi. Uzay aracı, 2014 MU69 olarak isimlendirilen küçük bir asteroidi inceleyecek.

PT1-YeniUfuklar

Plüton’un yolculuğuna devam edeceği yeni gökcisminin (2014 MU69 / PT1) yörüngesi.

2014 MU69, Hubble Uzay Teleskobu‘nun aldığı görüntülerden faydalanılarak adından da anlaşılacağı gibi 2014 yılı ortalarında keşfedilmişti. Yeni Ufuklar aracı Plüton görevini tamamladıktan sonra en az 10 yıl daha çalışabileceği planlandığı için, Kuiper Kuşağı’nda bulunan yüzbinlerce cisimden birkaçının (en az 2 tane) daha ziyaret edilmesi planlanıyordu. Bu plan dahilinde 2014 MU69 asteroidi, “Potansiyel Hedef 1 (PT1)” olarak belirlendi.

Bu seçilen hedef, gerçekten oldukça küçük. Gökbilimcilerin yaptıkları hesaplara göre, yaklaşık 30×45 km’lik boyuta sahip. Yani, tam olarak yuvarlak değil. Bu tür küçük objelerin çoğunda olduğu gibi biraz “patates” benzeri yapıda. Gökcismi, Güneş’ten ortalama 6 milyar 600 milyon kilometre uzakta yer alıyor ve 293 yılda tamamladığı hafif basık eliptik bir yörüngesi var.

2014_MU69-545

2014 MU69 cisminin hubble uzay teleskobu tarafından alınmış zaman aralıklı görüntüsü. Keşif, cismin hareketini farkeden bilim insanları sayesinde yapıldı.

İlk hedefin 2014 MU69 olarak seçilmesinin en önemli sebebi, Yeni Ufuklar aracının buraya ulaşmak için diğer olası hedeflere gidişine oranla daha az yakıt harcayacak olması. Plüton görevi sırasında aracı yönlendirilebilecek yakıtın büyük kısmı kullanıldığı için, kalan az miktada yakıtı son derece dikkatli kullanmak gerekiyor. Aksi halde araç başka görevlerde kullanılamayacak hale gelebilir. Şu anki yapılan hesaplara göre, New Horizons’un (Yeni Ufuklar) 2014 MU69’a ulaşması 1 Ocak 2019 yılında gerçekleşebilecek.

NASA şu anda hedef olarak 2014 MU69’u belirlemiş olsa da, henüz resmi olarak Yeni Ufuklar uzay aracının “uzatılmış görevi” onaylanmadı. Çünkü, bu görevi sürdürmenin bir maliyeti var ve NASA’nın ABD hükümeti tarafından belirlenen bütçesi içinde buna yer ayrılması gerekiyor. Dolayısıyla, Yeni Ufuklar ekibi şu anda heyecanla “resmi onay”ın çıkmasını bekliyor, çünkü PT1 görevi için en geç birkaç ay içinde kesin karar verilmesi ve aracın yönlenme manevrasını gerçekleştirmesi zorunlu.

Zafer Emecan

image_printPDF Kaydet & Yazdır
Hep daha fazla okumak gerekir...

Yazar Hakkında

Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi.
Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İlgisiz üniversiteler bitirmiş olmasına rağmen, içinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.