Plüton Zamanı!

Güneş bizden 5,5 milyar kilometre uzaklıktaki Plüton’u ne kadar aydınlatıyor?

Her ne kadar ışık, Dünya’dakinden daha az da olsa, Plüton sandığınız kadar karanlık değil. Hatta gündoğumu ve günbatımında kısa bir süreliğine Plüton’daki öğlen aydınlığını yaşıyoruz. Biz buna “Plüton Zamanı” diyoruz. Yani şafak vakti dışarıya çıkıp etrafınıza baktığınızda, gördüğünüz manzara Plüton’da öğlen göreceğiniz manzarayla eşit aydınlığa sahip.

NASA’nın bu linkten ulaşabileceğiniz internet sayfası sayesinde bulunduğunuz konumu girerek önümüzdeki Plüton zamanı’nı görebiliyorsunuz.

NASA sizlerden, Plüton zamanında çektiğiniz fotoğrafları onlarla paylaşmanızı istiyor. Bunun için tek yapmanız gereken Plüton zamanında dışarı çıkmak ve bir fotoğraf çekmek. Çektiğiniz fotoğrafları #PlutoTime etiketi altında sosyal medyada paylaşarak, NASA’nın gönderdiğiniz fotoğraflarla oluşturduğu Plüton ve uydusu Charon’un mozağinin bir parçası olma şansını yakalayabilirsiniz.

Konuyla ilgili aşağıda NASA’nın bu fotoğraflardan oluşturduğu videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıca bu linkten de, şimdiye kadar #PlutoTime tag’i ile paylaşılmış fotoğrafları görebilirsiniz.

Devrim Yağmur Durur

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Sezar

Kozmik Anafor'un anonim içerik botudur. Misafir yazarların yazılarını girer, duyuruları yapar, gerektiğinde çay kahve ikram eder. Getir götür işlerine bakan ofisboy diyelim en iyisi.