Salamanca Katedrali’ndeki Astronot Kabartması

Bilimsel görünümlü UFO’cu sitelerinde ve basınımızın “mistik” haber köşelerinde görüyorsunuzdur; İspanya’daki 1513-1733 yılları arasında inşa edilen tarihi Salamanca Katedrali’nin duvarlarındaki oymalar arasında bir “astronot” var.

Normal şartlarda gotik bir katedralin, hele hele tarihi bir dinsel yapının duvarında modern bir astronot kabartmasının bulunuyor olması son derece sıradışıdır. Ancak, katedralin yapım süreci incelendiğinde çok da ilginç olmadığını yavaşça farketmeye başlayabilirsiniz: Yukarıda verdiğimiz tarih aralığına bakarsanız, bu İspanyol katedralinin yapımının 200 yıldan fazla sürdüğünü anlamışsınızdır. Yani, yapı çok uzun sürede inşa edilmiş. Ancak, bu sadece inşa süreci değil; yapının geliştirilme aşamasını da ifade ediyor. 200 yıllık süre içerisinde katedral büyütülmüş, genişletilmiş, yeni eklemelerle daha gösterişli hale getirilmiş. Tabii, bu sırada çok fazla da değişikliğe uğramış.

salamanca-567845154

1992 yılında yapılan restorasyon çalışmasında ise, dış duvar kabartmalarına yeni ve ilginç figürler eklenmiş. Bunlardan biri de, basında “o tarihlerde kimse böylesi mükemmel bir astronotu hayal edemezdi” diye sunulan astronot figürü.

Hatta, kabartmalar incelendiğinde daha ilginç eklemelerle karşılaşıyorsunuz. Örneğin dondurma yiyen bir yaratık gibi. Açıkcası, Jeronimo Garcia’nın başını çektiği restorasyon ekibi, mizah anlayışlarını katedralin duvarına yansıtmaktan çekinmemişler. Tabii, bunu kendi kafalarına göre yapmadılar. İşin başında yetkililerden gerekli izinler alındı. Yine de, yöre halkından bir kesimin ve dindar İspanyolların bu eklenen ilginç yeni fügürleri kızgınlıkla karşıladığını da belirtmekte fayda var.

katedral-dordurma
Salamanca Katedrali’ndeki dondurma yiyen yaratık figürü…

Evet, buradan anlayacağınız gibi, “gözlerinizle gördükleriniz” bile sizi yanıltabilir. Bazen gözlerinize ve söylentilere güvenerek ürettiğiniz fikirler sizi yarı yolda bırakabiliyor. O nedenle, araştırmalarınızı ciddi kaynaklardan yapmanız, bilim insanlarını rehber edinmeniz daha sağlıklı bir davranış şekli olacaktır.

salamanca-astronot-542177

Bu arada Salamanca Katedrali çok güzel ve “keşfetmesi” keyifli bir yapıdır. Çünkü, üzerinde değişik tarihlerde yüzyıllar boyunca yapılmış birçok ilginç kabartma bulunuyor. Ve turistlerin en büyük eğlencesi de, bu katedral üzerindeki ilginç kabartmaları keşfetmeye çalışmak. Eğer bir gün yolunuz düşerse, siz de büyük ihtimalle aynısını yapacaksınız…

Zafer Emecan

•http://www.culturaltravelguide.com/salamanca-mysterious-hidden-carvings#lightbox[auto_group1]/8/
• http://www.snopes.com/photos/architecture/salamanca.asp
• http://www.portaldoastronomo.org/cronica.php?id=67

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İlgisiz üniversiteler bitirmiş olmasına rağmen, içinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.

Keşfet!

Sahi, Bi Marduk Vardı Ne Oldu Ona?

Marduk (Nibiru); bilim insanlarının “olmaz öyle saçmalık” demelerine aldırmadan; “yok var valla, mayalar yazmış, onlar …