Uzay Araçlarında Büyük ÖTV Avantajı!

Kasım ayının son günlerinde motorlu taşıtlardaki ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranlarını değiştiren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Özel Tüketim Vergisi, tek aşamada tahakkuk eden ve dar kapsama sahip bir vergi türüdür. Bu verginin konusunu ÖTV Kanunu’nun 1. maddesinde belirtilen ve Kanun’a ekli listelerde yer alan malların ithalatı, imalatı veya ilk iktisabı ile satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi oluşturmaktadır. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli listede yer alan tüm mallar yerli ve yabancı mal ayırımına tabi tutulmaksızın Özel Tüketim Vergisi’nin konusuna alınmıştır.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (II) sayılı listede; birden çok motorlu kara, deniz ve hava araçlarına yer verilmiştir. Dolayısıyla bu listede yer alan araçların ilk iktisabı veya ithali ile imal ve inşa edenler tarafından teslimi ÖTV’ye tabi olmaktadır.

Uzay araçları bakımından (II) sayılı listede Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu 88.02 olan:
Diğer hava taşıtları (helikopterler, uçaklar gibi);

• Uzay araçları (uydular dâhil),
• Uzay araçlarını fırlatıcı araçlar,
• Yörünge-altı araçları

için, 25 Kasım 2016 itibari ile güncel ÖTV %0,5 olarak belirlenmiştir.

Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtların istiap haddi, motor silindir hacmine ve elektrik motoru olup olmamasına göre değişen özel tüketim vergisi oranlarının %15-%160 arası olduğunu düşünürsek, devletimiz gerçekten uzay çalışmaları için bizlere ÖTV bağlamında büyük bir kıyak geçmektedir.

Yavuz Tüğen


teleskoplar-2254-2-meade

Amacınıza en uygun ve en kaliteli teleskop ya da dürbünü, en uygun fiyata sadece Gökbilim Dükkanı‘nda bulabilir, satın alma ve kullanım sürecinde her zaman bize danışabilirsiniz
GÖKBİLİM DÜKKANI’NA GİT

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Yavuz Tüğen

Avukat; 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Uzay hukuku alanında çalışmalar yapıyor.

Keşfet!

Uzay Hukukunda “Barışçıl Amaç” Ne Anlama Geliyor?

Uzay Hukuku ve Politikaları alanındaki gelişim, 1957 yılı Ekim ayında ilk insan yapımı uydu olan …