Yakınımızdaki Yıldızlar: Barnard Yıldızı

Bu yıldız, Alpha Centauri sisteminden sonra, sadece 6 ışık yılı uzaklığı ile bize en yakın ikinci yıldızdır. Kendisini biraz özel kılan şey ise şudur: Barnard Yıldızı’nın, önümüzdeki 10 bin yıl içinde bize en yakın yıldız haline geleceği düşünülüyor.

Güneş’e göre olan hareketi göz önünde bulundurulduğunda, en hareketli yıldız olarak bilinen Barnard Yıldızı, gökyüzünde bir dolunay büyüklüğünde mesafeyi sadece 180 yılda katediyor. Yani, arkaplanındaki yıldızlara göre yeri çok hızlı biçimde değişiyor.

Yapısı

Barnard Yıldızı, Güneş’in sadece %15’i kütleye sahip; M tayf sınıfı bir kırmızı cüce yıldızdır. Çapı, 1.4 milyon kilometre çapa sahip olan Güneş’in yanında sadece 270 bin km ile oldukça küçük sayılır. Kıyas yapmak için, Dünya’nın çapının 12 bin km olduğunu hatırlatalım. Şu linke tıklayarak cüce yıldızlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Barnard's Star
Barnard Yıldızı’nın gökyüzünde arkaplanındaki yıldızlara göre 1950-2010 yılları arasında katettiği mesafe (Telif: Discovermagazine).

Yüzey sıcaklığı yaklaşık 2.900 santigrat derece olan Barnard Yıldızı, hem düşük yüzey sıcaklığı, hem de boyut olarak küçüklüğü nedeniyle Güneş’in sadece 0.0035‘i kadar ışık ve enerji yayar. Bu da şu anlama gelir; eğer Dünya onun çevresinde dönseydi, Güneş’ten aldığı kadar ısı ve ışık alabilmesi için 15 milyon km uzağında bir yörüngede dolanmak zorundaydı. Dünyamızın şu anda Güneş’e 150 milyon km uzakta bir yörüngede dolanmakta olduğunu söyleyerek kıyaslayabilmenize yardımcı olalım.

Bu arada Barnard Yıldızı çok yakın olmasına karşın, Dünya’dan çıplak gözle görünemeyecek kadar soluktur. Ama bir dürbün yardımıyla, konumunu da biliyorsanız görebilirsiniz.

Geleceği

Yaklaşık 10 milyar yaşında olan yıldız, Güneş’ten 2 kat daha yaşlı ve çoğu kırmızı cüce yıldız gibi biraz “deli dolu“. Üzerinde yapılan gözlemler, yüzey ısısının zaman zaman 8.000 dereceye kadar çıktığını gösteriyor. Bu da, yıldızın çok güçlü Güneş patlamaları oluşturduğuna bir kanıt. Güneşimizde de böyle patlamalar meydana geliyor ama, hiçbiri Barnard Yıldızı’ndaki bu patlamalar kadar güçlü değil. Yani, Barnard Yıldızı’nının öyle ufak tefek göründüğüne aldanmayın. Bu yıldız en az 500 milyar yıl daha yaşayacak, Güneş ise 5-6 milyar yıl içinde çoktan ölmüş olacak. Kısacası o hancı, biz yolcuyuz…

Olası Yaşam

Çok uzun yıllardır araştırılmasına rağmen, Barnard Yıldızı’nın çevresinde dolanan bir gezegenin varlığı kanıtlanamadı. Ancak, yaşam kuşağı da dahil olmak üzere yıldızın çevresinde çok sayıda gezegen olduğuna yönelik güçlü şüpheler var. Araştırmalar devam ediyor.

Barnard's Star
Barnard Yıldızı’nın yaşam kuşağında yer alması muhtemel, Dünya benzeri bir gezegenin bir sanatçı tarafından canlandırması (Telif: NASA)

Eğer Barnard Yıldızı’nın çevresindeki yaşam kuşağında (suyun sıvı halde kalabildiği bölge) yer alsaydık, Dünya yıldıza kütleçekim kilidiyle bağlanmış olacaktı. Yani, bir yüzü sürekli yıldıza dönük iken, diğer yüzü sürekli karanlıkta kalacaktı. Bu durumda yıldıza bakan taraf oldukça sıcakken, gece tarafı çok soğuk, kutupları andıran bir sıcaklığa sahip olacaktı. Ancak, gezegenin kalın bir atmosferi varsa, oluşacak hava sirkülasyonu, sıcaklığı eşit bir biçimde dağıtabilir ve her iki yüzün de yaşama elverişli ısıda kalmasını sağlayabilirdi. Dünya’nın şu anki atmosferi bunu sağlayabilecek kadar kalın ve yoğun değildir. Bir kırmızı cüce yıldız çevresindeki gezegende olası yaşam ihtimali için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Keşif Planları

1970’li yılların ortasında insanoğlu bu yıldıza gitmeyi amaçlayan projeler geliştirmiştir. O günlerde, yapılabileceği düşünülen nükleer tepkimeli uzay araçları kullanılarak ışık hızının %12’sine ulaşılabileceği, böylelikle Barnard Yıldızı’na yaklaşık 50 yıl içinde varılabileceği düşünülmüştür. Ancak, bu araçları geliştirmenin düşünülenden çok daha zor olduğu anlaşıldığından, Barnard Yıldızı’na bir robot uzay aracı gönderme fikri rafa kaldırıldı.

Yıldızın yaşı düşünüldüğünde (bizden 2 kat fazla); buradaki bir gezegende insanla kıyaslanabilir zekaya sahip bir uygarlık “hâlâ” varsa, bizden çok daha ileri bir seviyede olmalılar. Ancak çok araştırılmasına rağmen, burnumuzun dibindeki bu yıldızda böylesi bir uygarlığın izine rastlanılamadı.

Makalemizin giriş bölümündeki görselde, Barnard Yıldızı’na uzak bir yörüngede dolanan olası bir Jüpiter benzeri gezegen bir sanatçı tarafından resmedilmiş.

Zafer Emecan

http://earthsky.org/astronomy-essentials/barnards-star-closest-stars-famous-stars
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=Barnard%27s%20star
https://community.dur.ac.uk/physics.astrolab/one_lab/pm_barn.html