Dünya Evrenin Keşfi Güneş Sistemi Tüm Yazılar

Yörüngede Kaç Tane Yapay Uydu Var?

Dünya yörüngesindeki uyduların sayısı tam olarak bilmek mümkün değil. Çok sayıda ülke; iletişim, bilimsel veya askeri amaçlarla yörüngeye uydu gönderiyor. Ancak, şimdiye kadar “iletişim ve bilimsel” amaçlarla gönderilen “sivil” uydu sayısının 400 civarında olduğunu biliyoruz.

Askeri uydular ise, çoğu ülkenin sır olarak sakladığı projelerin ürünleri olduğu için, sayıları hakkında net rakam vermek güç. Bununla beraber, bugüne kadar gönderilen sivil uydu sayısından birkaç kat fazla olduğunu tahmin etmek zor değil. Yapılan tahminlere göre, bugün Dünya yörüngesinde 2.500-3.000 arasında yapay uydu bulunduğu hesaplanıyor.

312934main_image_1283-946

Bununla ilgili geçtiğimiz aylarda fikir verebilecek bir durum yaşanmıştı: ABD ordusu, elinde artık kullanmayacağı 2 adet Hubble gücünde ve kalitesinde teleskobu NASA’ya hediye etmişti. Şu anda, NASA’nın bile haberdar olmadığı bu iki uzay teleskobunun nasıl işletileceği üzerine çalışmalar devam ediyor. Düşünün, Dünya bilim camiası Hubble Uzay Teleskobu’nun ne kadar eşsiz ve muhteşem bir gözlem aracı olduğunu düşünürken, meğersem ABD ordusunun elinde bunlardan 2 tane varmış ve yıllarca kullanmışlar.

Ek olarak, görev veya uçuş sırasında parçalanmış uydulara ait onbinlerce enkaz parçası da Dünya yörüngesinde dolanmayı sürdürüyor. İrili ufaklı bu parçaların tehlike arzedebilecek olan 25 bin tanesi Uzay Gözlem Ağı (SSN) tarafından sürekli takip altında tutuluyor.

Neyse, görselde tüm gökyüzünde, herhangi bir anda nerelerde “bilinen” kaç yapay uydu olduğu görülüyor.

Zafer Emecan

 

Facebook

image_printPDF Kaydet & Yazdır
Hep daha fazla okumak gerekir...

Yazar Hakkında

Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi.
Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İlgisiz üniversiteler bitirmiş olmasına rağmen, içinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.