Merkür Projesi ABD’nin Sovyetler Birliği ile girdiği uzay yarışı yıllarında başlatmış olduğu ilk insanlı uzay uçuşu projesidir.

Üstteki fotoğrafta NASA’nın kurulduğu Temmuz 1958 yılından 9 ay sonra Amerika’nın Merkür misyonu için seçilen ve tamamı askeri test pilotlarından oluşan meşhur Merkür Yedilisi görülüyor. Bu ilk astronotların seçiminde kimileri oldukça katı olan çeşitli kriterler belirlenmişti. Bu kriterlerin bazıları ve Merkür Yedilisi’ne seçilen tüm astronotların ortak özellikleri şöyle:

 Boyları 1.80’den kısa olmalılar
 Hepsi lisans seviyesinde üniversite mezunu olmalılar
 En az 1.500 saat uçuş tecrübesine sahip jet test pilotu olmalılar
• 40 yaşından daha genç, mükemmel sağlık ve fiziksel yapıda olmalılar

Aşağıdaki toplu fotoğrafta astronotlar üzerlerinde o tarihlerdeki göz kamaştırıcı uzay elbiseleri ile poz veriyorlar. Bu alüminyum folyo ışıltılı elbiseler, daha sonraları güvenlik problemi ve ciddi eksikler barındırıyor olmaları sebebi ile baştan aşağı değiştirildi.

Arkada soldan ilk sırada uzaya çıkan ilk Amerikalı olan Alan Shepard. Onun yanında da daha sonraki tarihlerde Apollo 1 testi sırasında kapsülde yanarak hayatını kaybedecek olan Virgil Grissom (Bu adam gerçekten talihsiz bir Astronot; keza Merkür görevi sırasında da kapsülünün kapağı infilak etti ve kapsül denize gömülerek çıkarılamadı. Grissom kapsülden son anda kurtarılabildi) Onun yanında da uzaya tek başına giden son Amerikalı Gordon Cooper yer alıyor.

Önde soldan ilk sırada 6 tam yörünge turu atan Walter Schirra, onun yanında sağlık problemi sebebi ile Merkür görevinden çıkarılan fakat sonrasında Apollo programlarında üst düzey görevler alan ve Apollo-Soyuz işbirliği projesi kapsamında uzaya giden Donald Slayton. Onun yanında Dünya yörüngesindeki ilk Amerikalı olan Albay John Glenn ve yanında 3 tam yörünge turu atan Scott Carpenter.

Hiçbiri şu anda hayatta olmayan bu astronotların hepsi değişik zamanlarda Uzaya gittiler. Aralarında en şanslısı olan Alan Shepard, Apollo 14 görevi komutanı olarak Aya da gitti. Hatta yanına bir de golf sopası ve golf topları da götürerek Ay yüzeyinde güzel bir de vuruş gerçekleştirmişti.

Hazırlayan: Sinan Duygulu