Astrofotoğrafçılık: Mozaik Fotoğraflar

Andromeda Galaksisi
Yaklaşık Okuma Süresi: 2 Dakika...

Bazen usta astrofotoğrafçıların çektiği devasa çözünürlüklü çok detaylı fotoğraflara rastlarız.

Bunlar çoğunlukla öyle büyük çözünürlüğe sahiptirler ki internetimizin indirme hızı çoğunlukla buna yetişemez ve oturup fotoğrafın yüklenmesini bekleriz. Peki bu fotoğraflar nasıl çekiliyor?

Akla ilk gelen yüksek çözünürlüklü kameralar oluyor. Evet birçoğu için bu doğru, günümüzdeki kaliteli bir fotoğraf makinesi 5000-4000 piksele 4000-3000 piksellik karelik bir fotoğraf çekebiliyor. Fakat bu fotoğrafların çözünürlükleri bunun çok çok üstünde olabiliyor. Dolayısıyla bu fotoğrafları çekmek için ya muazzam teknolojik bir kamera olmalı, ya da bu işin bir astrofotoğrafçılık tekniği var.

Mozaik fotoğraf yaparken fotoğrafını aldığınız bölgelerin ortak noktaları(kesişim bölgeleri) olması gerekir. Bu sayede yazılım nereden birleştirmesi gerektiğini anlayıp gerekli işlemi uygulayabilir.
Mozaik fotoğraf yaparken fotoğrafını aldığınız bölgelerin ortak noktaları (kesişim bölgeleri) olması gerekir. Bu sayede yazılım nereden birleştirmesi gerektiğini anlayıp gerekli işlemi uygulayabilir.

 

Biz bu tekniğe “Mozaik” diyoruz. Eğer kameranın gördüğü alan çekmek istenilen bölgeden küçük ise, o bölgeyi parçalara bölüp ayrı ayrı fotoğraflar çekerek bu fotoğrafları en sonunda birleştirerek tam bir görüntü elde ediyoruz. Yani tıpkı Puzzle gibi. Burada kameranızın gördüğü alan her bir puzzle parçası, çekmek istediğiniz alan ise Puzzle’ın kendisidir. Siz bu alanı çekmek için her bir parçayı alıp yerlerine yerleştiriyorsunuz. Böylece yan yana, üst üste eklemeden ötürü de çözünürlük giderek artıyor.

Okumalısınız:  Astrofotoğrafçılarımız: Ahmet KAHRAMAN

Yazının geri kalanını Rosyonalist.org üzerinden; bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz…

Daha fazla okumalısınız

Yazar: Ögetay Kayalı

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri öğrencisi. Çoğunlukla yıldız astrofiziği ile fizik ve matematiğin gündelik yaşantıdaki rolü üzerine yazıyor. Alanı dışında amatör olarak fotoğrafçılık, resim, programlama, mekanik, elektronik ve biyokimya ile ilgileniyor. Kozmik Anafor'dan ayrılmış, şu an www.rasyonalist.org sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Keşfet!

Uzayda Yıldızları Fotoğraflamak Neden Zor?

Uzayda çekilen fotoğraflarda genellikle yıldızların olmadığını görürüz. Çoğu bilimsel (ve fotoğrafçılık bilgisi olmayan) insan da …