KOZMİK ANAFOR
Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi

Güneş’in Atmosferinde Yeni Bir Delik: Fıçı Deliği

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Güneş’in atmosferinde -Corona’sında- gözlenen fıçı deliği, mevki olarak Güneş’in kuzey yarım küresinde yer alıyor. Yıldızımız, bu oluşan delik sonucu, uzaya geniş bir alandan Güneş rüzgarlarını kustu. NASA’nın SDO (solar dynamics observatory), Güneş gözlemi 3 Aralık 2015 günü erken saatlerde Corona deliklerini fotoğrafladı.

Güneş rüzgarları hakkında ileri okumayı şu makalemizden yapabilirsiniz. Bu arada Güneş rüzgarlarını oluşturan bu coronal delikler, Güneş’in leke aktivitesi maksimum olduğu yıllardan sonra daha fazla gözlemlenir. Lekeler hakkındaki bilgileri şu yazımızdan okuyabilirsiniz.

6 Aralık günü Dünya’ya ulaşması beklenen bu rüzgarlar için şimdiden uyarı yapalım. Medyamızda; elektrikler kesilebilir, telefonlar çekmeyebilir, radyasyondan sekiz bacaklı ve beş gözlü olabiliriz, depremlerin ve felaketin habercisi gibi haberlere karşı dikkatli olun çünkü bu haberler asılsızdır.

Son bir not: Bir alarm söz konusu ama, o da aurora alarmı. Bu görsel şölen, Güneş rüzgarları sayesinde artacak. Siz de izlemek isterseniz hemen İskandinav ülkelerine gidin, gidebilenlere şimdiden iyi seyirler.

Süleyman yeşil

Bu bilgiler spaceweather.com sayfasından alınmıştır.

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Güneş’in En Dış Katmanı Neden En Sıcak Katmandır?

Kemal Cihat Toprakçı

Dünya’nın Manyetik Alanı ve Yaşam

Kozmik Anafor

Aurora Nedir, Niçin Ve Nasıl Oluşur?

Kozmik Anafor

Satürn Gezegeninin Manyetik Alanı

Berkan Alptekin

Güneş ve Ay Tutulmalarından Hangisi Daha Yaygın?

Ece Özen

NASA, Güneş Solar Minimuma Girdi Şeklinde Uyarıda Mı Bulundu?

Kozmik Anafor