James Webb
Telif: ESA/NASA

James Webb Teleskobu’nun Fırlatılışı Yine Ertelendi!

Yaklaşık Okuma Süresi: 2 Dakika...

Uzun yıllardır yapımı süren ve görev başlangıcı sürekli ertelenen James Webb teleskobunun fırlatılış tarihi, son değerlendirmelerden Mayıs 2020 olarak belirlendi.

James Webb Teleskobu (JWST), son birleştirme aşamasına geldi. Ancak test aşaması, başarılı bir görev olmasının garantiye alınması açısından biraz daha vakit alacak. Oldukça karmaşık olan uzay teleskobunun üzerinde hala yapılması gereken çalışmaların yeniden değerlendirmesinden sonra yeni fırlatma tarihi, 2020 yılının Mayıs ayı olarak hedefleniyor.

Teleskopta bulunan donanımın ve uzay aracı modülünün üzerinde yapılan testler, bu sistemlerin tek başlarına gereksinimleri karşıladıklarını gösterdi. Bununla birlikte; NASA’nın Sürekli Değerlendirme Kurulu’nun (Standing Review Board) son bulguları, bu parçaların birleştirilip test edilmesinin ve daha sonrasında Kaliforniya Redondo Beach de bulunan Northrop Grummab Aerospace Systems’de ortam testlerinin yapılmasının biraz daha fazla vakit gerektirdiğini belirtmekte.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), JWST’yi uzaya fırlatacak Fransız Ariane 5 roketinin yeni fırlatma tarihine kadar hazır olmasında NASA ile birlikte çalışacak.

ESA’nın katılımının bir parçası olan NIRSpec (yakın kızılötesi spektografı) ve MIRI (orta kızılötesi aygıtı) araçlarının, teleskopun ve taşıyacağı diğer bilimsel yüklerin 2017 yılında NASA’nın Houston Johnson Uzay Uçuş Mekezi’nde yapılan başarılı test performansından sonra teleskop modülü, bu yılın başında şu anda uzay aracı modülü ile birlikte bulunduğu Northrop Grumman’a teslim edildi.

Okumalısınız:  Hubble Uzay Teleskobu 25 Yaşında!

Uzay aracı modülü; fırlatma ve operasyon sırasında bulunacağı titreşimsel, akustik ve termal durumlara göre bir ortam testine sokulacak. Ancak bu testlerin de tamamlanması bir kaç ayı alacak. Mühendisler daha sonra bu iki modülü birleştirip tamamen toplanmış haldeki teleskobu tekrar test ederek bütün bileşenlerin birlikte düzgün bir şekilde çalıştığını doğrulayacaklar.

Çeviri: Burcu Ergül

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/James_Webb_Space_Telescope_update_new_launch_window_under_review

Kapak fotoğrafı telif: ESA, NASA, S. Beckwith (STScI) and the HUDF Team, Northrop Grumman Aerospace Systems / STScI / ATG medialab

Daha fazla okumalısınız

Yazar: Burcu Ergül

Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi.

Keşfet!

James Webb Uzay Teleskobu

Uzun yıllardır, NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde telaşlı bir montaj çalışması sürüyor. 30 Nisan 2021’de …