KOZMİK ANAFOR
Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi

Mars’ta Mavi Gün Batımı

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Bizler Dünya’nın görece yoğun atmosferinde mavi gökyüzünü ve kızıl gün batımını görmeye alışkınız. Fakat Mars’ın demir oksit tozlarıyla kaplı çok seyrek atmosferi, gündüz vakitlerinde gökyüzünün turuncumsu kızıl görünmesine neden olur.

Bununla beraber, gün batımı ve doğumu sırasında Güneş, Mars ufkunu Dünya’da olduğunun aksine mavimsi bir parıltıyla doldurur. Bunun nedeni, normalde gökyüzünü kırmızıya boğan toz partiküllerinin kırmızı ışığı soğurup mavi ışığı saçarak, gökyüzünü maviye dönüştürmesi.

Mars atmosferi çok ince olduğu için, Güneş’ten gelen ışığın atmosferde saçılması için yeterince kalın bir hava tabakasından geçemez. Bu da, toz partiküllerinin neredeyse saydam atmosferi kızıla boyamasına neden olur. Ancak, gün batımı ve doğumlarında Güneş ışığı atmosferde çok daha fazla yol almak zorunda kalır.

Yani, ufuktaki Güneş’in ışığı, Dünya atmosferinde olduğuna biraz yakın miktarda, daha uzun süre yol aldığından, gökyüzü mavimsi görünür. Daha açık ifadeyle, Mars’ta gündüzleri gökyüzü kızıl, gün batımı ve doğumlarında mavidir. Dünya’nın tam tersi yani.

En üstte gördüğünüz fotoğraf, Mars yüzeyindeki Opportunity uzay aracı tarafından 2010 yılında çekildi. Ayrıca Opportunity, Mars’taki günbatımını videoya da almıştı.

Zafer Emecan

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Astrofotoğraf: Derin Uzay Objeleri 1

Onur Durma

Yakınımızdaki Yıldızlar: Ross 154

Zafer Emecan

Çift Yıldız Sistemlerini Nasıl Keşfediyoruz?

Ögetay Kayalı

Güneş Sistemi Teorileri 3: Modern Laplace Teorisi

Taylan Kasar

Astronotların Kirli Donlarını Yiyip İçiyorsunuz!

Zafer Acar

Dünyanın Çevresini Ölçen İlk İnsan: Eratosthenes

Sinan Duygulu