Sadece 2.5 dakikalık eğlenceli, keyifli, yaratıcı ve basit bir video çekip, astronomi, astrofizik, astrobiyoloji veya astrokimya; kısacası uzay, evren ve yaşam üzerine bildiklerinizi anlatarak katılabileceğiniz teleskop ödüllü #NeBilim etkinliğimize başvurular devam ediyor.

Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Kozmik Anafor’un işbirliği ile gerçekleştirilen bu yarışmaya, 13 yaşın üzerindeki öğrenci, öğretmen, emekli, ev hanımı veya işçi herkes katılabileceği gibi; üniversite kulüpleri, ortaöğrenim ve liseler de bir veya birkaç öğrencileri ile kulüp veya okullarını temsilen katılabilirler.

Yarışma hakkında güncel bilgileri, https://www.facebook.com/2.5DakikadaNeBilim/ Facebook sayfasına abone olup takip edebilirsiniz. Seçici kurulumuzu tanımak için bu linke, daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilir, nasıl bir video ile katılabileceğinizi görmek için şu örnek videolarımızı izleyebilirsiniz:

Katılım Kuralları

1. 25 Aralık 2016 itibarıyla, ekran önünde görülen tek kişi veya 2 kişinin birlikte yarışmacı olduğu bir video ile katılım mümkündür. Videolar, https://www.kozmikanafor.com/iletisim/ adresinden ulaşacağınız mail adresine gönderilmelidir.
2. Video, özgün, tiyatral, bilimsel, eğlenceli olmalı ve süre olarak 2.5 dakikayı geçmemelidir.
3. Videoda eğer bir obje üzerinden örnekleme yapılarak konu anlatılacaksa, bu obje tek bir tane olmalıdır. Örneğin balonlar, oyuncaklar, aletler veya konu hakkında katılımcı tarafından yapılmış maketler gibi… Katılımcı, videosu sırasında bir deney de yapabilir. Ancak bu deney, videonun 2.5 dakikalık süresinin yarısından fazla süremez.
4. Video içerisinde “NeBilim” kelimesi başlangıç veya sonda kullanılmalı. Bu kelime, isteğe bağlı olarak yarışmacının kendi ürettiği sloganına veya konu başlığına da entegre edilebilir.
5. Video konusu: Astronomi, fizik, astrofizik, astrokimya veya astrobiyoloji, yani uzay ve evreni anlama gayemiz üzerine olmalıdır.
6. Videoda doğru bilgi verilmeli. Yanlış, hatalı bilgi içeren videolar kabul edilmeyecek. Ancak, yanlış bilgi içeren video diğer kriterler bakımından yeterli ise, jüri katılımcıya bir şans daha verip yeni bir video çekmesini isteyebilir.
7. Video içeriğinde herkesin anlayabilmesi için ses düzeyine ve diksiyona dikkat edilmeli. Videodaki konuşmalar duyulabilir ve anlaşılabilir olmalı.
8. Katılımcılar videolarında bilgisayar efektleri kullanamazlar.
9. 13 yaş üstü öğrenci, öğretmen, işçi, ev hanımı, emekli, işsiz, kadın erkek herkes katılabilir. 13-16 yaş aralığında olanlar, katılım için velilerinden yazılı ve imzalı “iznim vardır” belgesi ibra etmek zorundadırlar.