Türkiye’nin en büyük astronomi platformu Kozmik Anafor ile, Erciyes Üniversitesi UZAYBİMER’in katkılarıyla gerçekleştirilen; yine ülkemizin en büyük iki bilim platformu olan Bilimfili ve Evrim Ağacı‘nın destek verdiği, Meade Teleskopları Türkiye Distribütörü Astromed‘in etkinlik organizasyonu, Celestron Teleskopları Türkiye Distribütörü Eyüboğlu‘nin sosyal sorumluluk projesine katkı sağladığı Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2017 bugüne kadar bir gökbilim şenliğinde yapılmamış etkinlikleriyle öne çıkıyor.

Geniş açı astrofotoğrafçılık alanında uzman olan Metin Altundemir, Mustafa Aydın ve Koray Kuloğlu yönetiminde gerçekleştirilecek astrofotoğraf atölyesine, festivale herhangi bir DSLR fotoğraf makinası ve bir tripodu olan tüm katılımcılar ücretsiz olarak iştirak edebilecekler. Gündüzleri, astrofotoğrafi ve fotoğrafçılığın temelleri ile inceliklerinin anlatılacağı sunum ve söyleşilerin ardından, tüm gece boyunca uygulamalı çekim çalışmaları yapılacak. Fotoğraf makinası olmayan katılımcılar da, bilgi edinmek maksadıyla bu sunum ve atölye çalışmalarında yer alabilecekler.

Teleskoplu astrofotoğraf ve derin uzay gözlemleri ise, ülkemizin en başarılı astrofotoğrafçıları arasında yer alan Mehmet Ergün, Murat Sana ve Mustafa Aydın tarafından gerçekleştirilecek. Teleskobu olsun veya olmasın tüm katılımcıların ücretsiz yer alabilecekleri bu çalışmalarda, usta astrofotoğrafçılar uygulamalı olarak profesyonel teleskopları ile gözlem ve astrofotoğraf çalışmaları yapacaklar ve bilgilerini katılımcılarla birebir paylaşacaklar.

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’ne kayıt olmak  ve detaylı bilgi almak için: http://ogbf.kozmikanafor.com

18 –  19 – 20 Ağustos‘ta Antalya Olimpos’ta muhteşem bir doğal çevre içinde gerçekleştirilecek olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2017, bugüne kadar ülkemizde gerçekleştirilmiş olan en büyük büyük çaplı sivil bilim organizasyonu. Şimdiye kadar Türkiye’de eşine rastlanmayan ama gelişmiş ülkelerde görmeye alışkın olduğumuz “festival havasında” bir bilim şenliği yaratma düşüncesi ile yola çıkılan organizasyonda  zengin bir içerik; eğlenceli, keyifli ve bir tatil havasında katılımcılara sunulacak.

Not: Kapak fotoğrafı, astrofotoğrafçı Metin Altundemir tarafından lazer ile su üzerine yazılan yazı ile birlikte gerçekleştirilen bir çalışmadır.