KOZMİK ANAFOR
Etkinlikler Kozmik Anafor Arşivi

Pandemi Nedeniyle Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali Online Yapılacak!

Bu yazıyı yaklaşık 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin, en büyük astronomi ve uzay bilimleri etkinliklerinden olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, aylardır yaşadığımız Covid-19 pandemi önlemleri kapsamında 2021 yılına ertelendi.

Bu yıl 14-17 Ağustos 2020 tarihinde 5’incisi gerçekleştirilecek olan etkinlik, ülke genelinde astronomi ve uzay bilimleri ile ilgilenenlerin sabırsızlıkla beklediği en zengin içerikli yatılı kamp etkinliği konumunda. Yüzlerce kişinin katıldığı festivalde, uzay bilimleri alanında uzman profesörler, akademisyenler ve astrofotoğrafçılar çok kapsamlı seminerler, söyleşiler, konferanslar ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriyorlardı.

Neden 2021 yılına ertelendi?

Etkinlik komitesi başkanı Zafer Emecan, bu büyük bilim festivalinin ertelenme nedenini şöyle açıklıyor:

“Yaşadığımız Covid-19 pandemi sürecinde, bilim insanları olarak halkımıza örnek davranışlar içinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Bu nedenle, bilim kurulumuzla Mayıs ayından beri etkinliğin yapılıp yapılamayacağını, yapılırsa ne gibi risklerle karşılaşacağımızı istişare ediyorduk.

Bu istişareler sonucunda bilim kurulumuz;  genç-yaşlı yüzlerce insanın bir arada bulunacağı bu etkinliğin corona virüs riski tümüyle bitmeden yapılmasının ciddi sağlık ve salgın riski yaratacağını, hangi sıkı tedbir alınırsa alınsın toplu etkinliklerde riskin her zaman olacağını belirterek Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’ni bu yıl için ertelememizin uygun olacağı yönünde görüş bildirdi.

Bizler de, bilim insanları olarak okulların dahi açılmasının tartışıldığı, konser etkinliklerinin dahi düzenlenemediği bu dönemde çok önemli de olsa Olimpos Gökyüzü ve Bilim festivali gibi önemli bir bilim etkinliğini 2021 yılına ertelemeye karar verdik.”

Uzmanlar ne diyor?

Etkinlikte eğitmen olarak görev yapan Prof. Dr. A. Talat Saygaç, Prof. Dr. Osman Demircan ve Prof. Dr. Lokman Kuzu da bu kararın doğruluğunu; “böylesi ciddi sağlık riski yaşadığımız günlerde halkımıza toplu ortamlarda bulunmaktan uzak durmalarını tavsiye ederken, bu festivali 500 bilimseveri bir araya toplayarak gerçekleştirmemiz halkımızın bilime olan güveni azaltırdı” şeklinde değerlendiriyor.

Festivale 4 yıldır destek veren Kumluca Belediyesi de aynı görüşte. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu; “Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin bu yıl ki virüsten korunma kapsamında düzenlenememesinden dolayı üzüntü içerisindeyim. Etkinliğin online gerçekleştirilmesi için belediyemiz olarak tüm desteğimizi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Online festival nasıl yapılacak?

Online olarak 14-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bilimsel içeriği, geçtiğimiz yıllardaki zenginliğini koruyacak. Yine dev gözlem teleskoplarıyla Olimpos’tan yıldız, gezegen, galaksi, nebula ve meteor yağmuru görüntüleri uzmanların açıklamaları eşliğinde Kozmik Anafor, Feza Gezginleri, Hypatia Bilim, Gerçek Bilim ve Gelecek Bilimde Youtube ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Aynı zamanda alanında uzman profesörler, akademisyenler ve astrofotoğrafçılar astronomi ve uzay bilimleri alanındaki önemli konuları canlı yayında sunumlar şeklinde izleyicilere aktaracaklar.

Online etkinlik boyunca gündüzleri uzmanlar canlı olarak 4’er sunum gerçekleştirecekler. Gece ise, sabaha kadar profesyonel dev teleskoplarla Olimpos’tan uzmanların anlatımı eşliğinde canlı yayınlar gerçekleştirilecek.

Online etkinlik ile ilgili detayları ve bildirimleri festivalin bu linkten ulaşabileceğiniz grubuna üye olup takip edebilirsiniz.

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Tartışmalı Komşumuz: NGC 3109 Galaksisi

Zafer Emecan

Güneş Sistemi Dışındaki Gezegenler: 2 (Öteuydular)

Zafer Emecan

Büyük Patlama Ve İlk Yıldızlar

Zafer Emecan

Vulcan Gezegeni

Kemal Cihat Toprakçı

Uranüs Gezegeni Neden Böyle Tekdüze Ve “Pürüzsüz”?

Alperen Erol

Astronomi ve Sanat: Şiir Evreni

Kozmik Anafor