WWF Dünya Saati’ne Hazır mısınız?!

WWF’in iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için her yıl düzenlediği Dünya Saati (Earth Hour) etkinliği, 25 Mart 2017 Cumartesi günü, saat 20.30’da, “Geleceğini Aydınlat” sloganıyla gerçekleşecek.

Yüzlerce kentte, milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği Dünya Saati, 2007 yılında Avustralya’da başlamış ve WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) organizasyonuyla kısa sürede 7 kıtada 150’den fazla ülkeye ve 7 binden fazla kente yayılmış.

wwf

Türkiye’de ise WWF-Türkiye’nin organizasyonunda düzenlenmekte olan etkinliğe önce Boğaziçi Köprüsü ile, daha sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü,Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi, Sultanahmet Cami ve Ortaköy Camii gibi anıtsal yapıların ışıkları bir saat boyunca kapatılarak destek verilmiş.

Tüm dünyada festival tadında gerçekleşen bu etkinliğe destek olmak isterseniz çevrenizi bilgilendirmeniz ve Dünya Saati zamanında bir saatliğine ışıklarınızı kapatmanız yeterli.

Kaynak ve detaylı bilgi için: http://www.dunyasaati.org/earthhour

Seyrederken “Ah, orada olsaydım…” diyeceğiniz Dünya Saati tanıtım videoları için:

Buşra Özşahin

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Buşra Özşahin

İstanbul Üniversitesi Astronomi bölümü mezunu. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Fatin Gökmen Planeteryumu ve Gözlemevi Sorumlusu ve astronom olarak görev yapıyor.

Keşfet!

Göktürk-2 Uydumuz, 6’ıncı Yaşını Kutluyor!

Türkiye’nin uzaydaki ilk yüksek çözünürlüklü gözlem aracı olan Göktürk-2 Uydusu, 18 Aralık 2018’de yörüngedeki altıncı …