Yeni Ufuklar Uzay Aracının Onuncu Yıl Dönümü!

Okuma Süresi: 2 Dakika...
image_pdfimage_print

On yıl önce Plüton’un son teknoloji teleskoplarla çekilmiş bulanık bir fotoğrafına sahiptik. Bugün ise Yeni Ufuklar’ın Temmuz 2015’te yaptığı uçuşu sayesinde elimizde Plüton’un yüksek çözünürlüklü fotoğrafları var. Yalnızca on yıl içerisinde Plüton üzerine bilgilerimiz hayli arttı.

howviewchanged
Plüton’un henüz 7 ay öncesine kadar sahip olduğumuz en kaliteli görüntüsüyle (solda) bugün sahip olduğumuz en kaliteli görüntülerinden biriyle kıyaslaması.

Geçtiğimiz salı günü (19 Ocak) Yeni Ufuklar’ın Florida’dan fırlatışının onuncu yıl dönümüydü. Araştırmanın dokuz buçuk yılı Plüton’a ulaşmak için geçti. Yeni Ufuklar Plüton’a varabilmek için 4.8 milyar km seyahat etti. Şimdiyse Güneş Sistemi’mizin sınırlarında çalışır bir halde dolanmaya devam ediyor.

Colorado’daki Güneybatı Araştırma Ensititüsü’nden Yeni Ufuklar’ın Baş Araştırmacısı Alan Stern; “Bu uçuşla beraber Yeni Ufuklar, bilimsel topluluğun ve tabii ki NASA’nın elli yıllık uzun soluklu bir amacını yani tüm gezegenleri keşfetme görevini başarıyla tamamlamış oldu” diyor.

Yeni Ufuklar fırlatıldığında Dünya yörüngesinden ayrılan en hızlı araç oldu. Daha sonra Yeni Ufuklar, Jüpiter’in yanından geçerken kütle-çekimsel sapan etkisi sayesinde hızını saatte 52 bin km’ye çıkardı. Bu Jüpiter uçuşu araca hız kazandırmanın yanısıra takıma fotoğraf çekme ve uzay aracındaki ölçüm aletleri üzerinde denemeler yapma şansı da doğurmuştu. Jüpiter’e yalnızca anlık bir ziyaret gerçekleşmiş olsa da Yeni Ufuklar ilkleri gerçekleştirdi. Jüpiter’in kutuplarındaki yıldırımların ilk yakın çekimlerini yaptı ve Jüpiter’in uydusu Io’daki volkan patlamalarını gösteren ilk fotoğraf serisini çekti.

Haziran 2015’te Plüton ve uydusu Charon, Yeni Ufuklar’dan gelen fotoğraflarda büyümeye başladı. Bunlar ilk başta yön bulma amaçlı olsa da Yeni Ufuklar yaklaştıkça arazi detaylarını görmek de mümkün oldu.

Plüton'un uydusu Charon'un Yeni Ufuklar Uzay Aracı tarafından alınmış detaylı fotoğrafları.
Plüton’un uydusu Charon’un Yeni Ufuklar Uzay Aracı tarafından alınmış detaylı fotoğrafları.

“Yeni Ufuklar’ın veri göndermeye başlamasıyla Güneş Sistemi’miz için yepyeni bir alanın kapıları açıldı. Aracın fırlatılmasıyla başlayan beklenti yerini gurur ve başarma duygusuna bıraktı” diyor NASA yetkilileri.

Yeni Ufuklar şu an Kuiper Kuşağı’nda saatte 52 bin km’lik hızla ilerlemeye devam ediyor ve bu kuşakta bulunan başka bir cismi de hedef olarak belirlemiş durumda.

Ayrıca buradan Yeni Ufuklar Uzay Aracı’nın şu anki hızına ve Plüton, Dünya, Güneş ile olan güncel uzaklık bilgilerine de ulaşabilirsiniz. 

Çeviren: Ece Özen

Kaynak

Biraz daha fazla okumalısınız...
Plüton İle Baş Başa Plüton, en büyük cüce gezegen değildir. Hatta keşfettiğimiz ilk cüce gezegen de değil, ikinci cüce gezegendir. İlk bulduğumuz cüce gezegen ise, Dawn (...
Çok Yakından Pluton’un Uydusu: Charon Evet, son birkaç gündür aralıksız Plüton ve uyduları hakkında yazıyoruz ama, yüzyılın Voyager misyonuyla birlikte en önemli araştırmalarından biri old...
VİDEO: New Horizons’ın Plüton Geçişi Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracının 14 Temmuz 2015 tarihinde Plüton'un 12.500 km yakınından geçişiyle sonuçlanan görevinin aracın gözünden nasıl...
Fotoğraflarla Plüton Sistemi New Horizons (Yeni Ufuklar) Uzay Aracı'nın gönderdiği, Plüton ve uydularına ait bugüne kadar (10 Kasım 2015) yayınlanmış yüksek çözünürlüklü görüntüle...

Yazar: Ece Özen

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi. Kendisi hakkında bütün bildiği bu kadar. Hayat zor, hayat acımasız, bir de sıkıcı...

Keşfet!

Samanyolu’nun Merkezi Ve Merkezdeki Karadelik

Bizim Güneş Sistemimizin de içerisinde yer aldığı Samanyolu Gökası’nın merkezi (çekirdeği), gökadanın geriye kalan tüm …