Uluslararası Astronomi Birliği, şimdiye kadar Güneş Sistemi dışında keşfedilmiş olan Dünya benzeri kayalık gezegenlere isim verilmesi için bir oylama başlattı. Ancak, isim verilecek gezegenler arasında sadece kayalık gezegenler yok. Geçmişte keşfedilmiş ve ün kazanmış, fakat üzerinde yaşam imkanı bulunmayan aşırı sıcak dev gezegenler veya soğuk Jüpiterler de isim bekleyen gezegenler arasında.

Oylamada, 20 yıldız sisteminde keşfedilen 32 gezegen yer alıyor. Her gezegen için birden fazla isim seçeneği var. Uluslararası Astronomi Birliği, birçok ülkenin mitolojik ve kültürel karakterlerinden derlenmiş bu isimler arasında en fazla oy alanları gezegenin nihai ismi olarak belirleyecek.

Güneş Sistemi içindeki gezegenlerin her birinin (cüce olanlar dahil) bir ismi bulunuyor. Ancak, sistemimiz dışında keşfedilen gezegenlerin büyük kısmı katalog numaraları ile anılıyorlar. Bu isim verme çalışması sayesinde bir ötegezegen (explanet) anılırken “PSR 1257+12 b” gibi katalog tanımlamaları yerine “Luianta” gibi sade ve güzel isimler kullanabilme şansımız olacak.

Oylama, 31 Ekim 2015 tarihine kadar internet üzerindeki şu adreste devam edecek. Siteye girdiğinizde bir yıldız sistemini seçip tıklayacaksınız. Karşınıza yıldızın ve çevresinde keşfedilen gezegenin özelliklerini içeren bir bölüm ve onun altında uygun görülen isimler ve anlamları çıkacak. Buradan, dilediğiniz isme oy verebilirsiniz.

Sonuçlar ise Kasım ayı ortalarında açıklanacak. Oylama sistemi, her bilgisayar – tablet veya telefondan sadece 1 oy verilebilecek biçimde düzenlenmiş. O nedenle, sevdiğiniz isim için boşuna girip defalarca oy vermeniz yersiz.

Zafer Emecan