26 Temmuz – 7 Ağustos 1971 Tarihleri arasında Ay’a gidip gelmiş olan Apollo 15 ekibinin iniş noktası. Bir teleskopla çektiğim bu fotoğrafta tabiki iniş noktasını detaylı biçimde göremiyoruz. Çevredeki diğer küçük kraterlerin de çaplarını yazdım ki boyutların büyüklüğünü rahat farkedelim.

Bu görevde Ay’a dördüncü kez ayak basılmış ve ilk defa Ay otomobili kullanılmıştır. Bu sayede kısa zamanda geniş bir alan tarandığı için epeyce faydalı bir projedir. Üç gün Ay’da kalınmış ve bunun 18 saat kadarı Ay modülünün dışında geçmiştir. Ay’da kullanılan otomobil hakkında bilgi almak için şu yazımıza bakabilirsiniz.

Çekiç ve Tüy aynı anda bırakılırsa yere aynı anda düşer mi deneyini de ilk defa burada denemişler. Bir de videosu var, izleyin:

Ayrıca değişik bir konu daha var bu seferle ilgili. Ekşi Sözlük’ten direk copy/paste yapıyorum :

“Apollo 15 sefere çıkmadan önce cin fikirli bir alman 400 adet hatıra pulu basıp, astronotlara vermiş. 100’ünü bana geri getirin kalanı sizin olsun, üste de adam başı yedi bin kayme vereyim demiş. İkisi paketleme sırasında yırtılan pullardan 100’ü cin fikirli arkadaşa verildikten sonra başlayan “Ay’dan gelen pul” satışları Amerikan kamuoyunda tepki ile karşılanmış. “Bizim vergilerden trilyonları antin kuntin işlere harcıyonuz bi de üstüne el altından tüccarlığa mı başladınız biz de sizi bilim yapacak sandıydık” demişler. Nasa astronotlara cezalar yağdırmış ve Almanya’ya gidenler dışındaki 298 pula el koymuş. Uzun davalar sonucu 1983 yılında pullar astronotlara iade edilmiş. Bu arada kongre soruşturmaları vs. nedeniyle Nasa, epey maymun olmuş ve hıncını astronotlardan çıkarmış. Pullar pek değerli. 2008 yılında bir açık arttırmada bir tanesi için tam on beş bin dolar ödenmiş.”

Çekim detayları :
Canon 600D + x2 Barlow + BYE x5 zoom
ATM 6″ f/5,3 Newtonian
Celestron AVX Kundak
Autostakker + PS

Onur DURMA (Hayvan Adam)