Covid-19 ile mücadele için tüm insanlara “evinizde kalın” çağrısı yapılan bu karantina günlerinde, Türkiye’nin en büyük astronomi platformu olan Kozmik Anafor öncülüğünde kozmosa sanatla açılmayı teşvik eden ödüllü bir yarışma etkinliği düzenleniyor.

Sosyal medya üzerinden duyurulan ve yürütülen astronomi temalı sanat yarışmasının profesyonel veya amatör her yaştan katılımcıya açık. Herhangi bir teknik sınırlama getirilmeyen bu etkinliğe daha ilk günlerden astronomi temalı illüstrasyon, müzik, resim, çizimler, tasarımlar ve çekilen astrofotoğraflarla yoğun ilgi gösteriliyor.

Duyurular Üç Farklı Dilde Yapıldı

Ülkemizde popüler bilimin yaygınlaşmasına katkıda bulunan kurumsal ve bağımsız astronomi topluluklarından birçok insanın ve üniversite öğrencilerinin, astronomi kulüplerinin desteği ile yürütülen etkinlik, Kosova Astronomi Topluluğu gibi yurtdışı bağlantıları ve profesyonel sanatçıların astronomi kurgulu ürünler vermeye davet edilmesiyle uluslararası bir boyut kazandı.

Bu bağlamda “Türkiye ve Dünya’nın en iyi kozmik sanatçısı aranıyor” sloganıyla 30 Nisan 2020 tarihine kadar katılımcıların ilgisine açık olan etkinlik bitiminde, birçok hediyenin yanında Kozmik Anafor ekibi tarafından bu yıl beşincisi organize edilecek olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali için ücretsiz katılım davetiyeleri de sahibini bulacak.

Herhangi bir yaş ve alan farkı güdülmeyen yarışmaya, Kozmik Anafor’un Instagram sayfası üzerinden (instagram.com/kozmikanafor) katılabiliniyor. Yarışmacılar, eserlerini gerek mesaj yoluyla göndererek, gerekse @kozmikanafor veya @coronastronomy etiketiyle Instagram’da paylaşarak katılabilirler.