Marduk Geliyor… Yersen tabi…

Gün geçmiyor ki, cahil cühela bilim editörlerinin elinde saçma sapan bilim haberleri yapan güzide basınımız, eski zırvalıkları ısıtıp ısıtıp önümüze sermesin…

2012 yılına gelene kadar 10 yıl boyunca “Marduk gelecek, yandık bittik” gibi IQ düzeyi 50’nin üzerinde olan hiçbir basın mensubunun yapmayacağı haberleri manşetlere taşıyıp büyük bir ciddiyetle “valla billa geliyor bak” demekten kaçınmayan okumuş cahil editörler, şimdi aradan yeterince zaman geçtiği ve unutulduğu düşünüldüğünden olsa gerek, aynı Marduk zırvalığını tekrar gündemlerine almışlar.

Marduk

Aralarında “ciddi gazetedir bu” dediğimiz türk basınının amiral gemileri ve bazı sözde çok okunan yazarlar da dahil olmak üzere bu saçmalığı tekrar manşetlere taşımaya başlamışlar. Birkaç güne de sözde büyük haber kanalları birkaç şizofreni ve astroloğu televizyona çıkarıp bunu tartışarak tüy dikerler.

Tabi, temel düzeyde de olsa astronomi yahut bilimsel konularda bilgi sahibi değilseniz, her saçmalığa atlamanız normaldir.

Yıllar önce şu yazımızda net biçimde anlattığımız gibi, ne böyle bir gezegen, ne de ona benzer Dünya’ya yaklaşan bir gök cismi yok.

marduk-2

Olsaydı eğer, biz bilirdik ve söylerdik; dedikodu magazinciliği yapar gibi bilim haberi yapan antin kuntin gazetelerden okumazdınız bunları. Nasıl ki, Güneş Sistemi’nin uzak köşelerinde Neptün büyüklüğünde bir gezegenin var olma ihtimali olduğunu bizden duyduysanız, onu da yine bizden duyardınız. Bu arada, foton kuşağı ahmaklığı da eskiyip unutulmaya başladı. Yakında onu da ısıtıp piyasaya tekrar sürer bu cühelalar.

Neyse, sözü kısa keselim: Marduk falan yok. Biri size marduk derse; gülün geçin…

Zafer Emecan