Bilimkurgu Filmlerindeki Alüminyum Folyo Takıntısı

Yaklaşık Okuma Süresi: 3 Dakika...

Hayır, gelecekte uzay yolculuklarında kimse böyle yaldır yaldır parıldayan janjanlı kıyafetler giymeyecek.

Gelecekte insanlar “alüminyum folyo” kıyafetlerle dolaşmayacaklar. Hem buna ihtiyaçları olmayacak, hem de giyseler bile bir yararını görmeyecekler. Ne Güneş’in, ne de herhangi başka bir radyasyon kaynağının zararından metalik kıyafetler giyerek kaçınamazsınız... Ayrıca alüminyum folyo kıyafetler moda olabilecek kadar güzel olsaydı, 80’lerde hepimiz böyle giyiniyor olurduk.

1908264_441196206026864_34983826044994530_n
Planet of the Female Invaders (1967)

 

ABD’nin ilk insanlı uzay programı olan “Mercury” misyonunda astronotlara alüminyum folyo kıyafetler giydirip basının karşısına çıkarmışlardı. Ama bir işe yaramadığı çabucak görüldü ve günümüzdeki uzay elbiseleri kullanılmaya başlandı.

Gelecekte de ağır, hantal ve kat kat uzay elbiseleri giyilmeye devam edilecek. Dünyanın manyetik alan koruması olmadan, çok büyük bir teknolojik ilerleme yaşamadığımız sürece, kozmik ışınlardan ve yüklü parçacıklardan korunmak için günümüz uzay elbiselerine benzer kıyafetlerin kullanılması zorunlu.

Her ne kadar Mars’ta giyilmek için biraz daha rahat kıyafetler tasarlanmaya çalışılıyorsa da, ortaya çıkacak olan uzay elbiseleri yine oldukça sıkıcı ve hantal olacaklar.

forbidden_planet_01
Forbidden Planet (1956)

 

Bilimkurgu filmlerinde bu tarz kıyafetler güzel duruyor, farklı bir hava katıyor evet. Bir de tabi işin özü bu yapımlara izleyicinin ilgisini sürekli tutabilmek için kullanılan cinsellik!

Star Trek‘te tüm kadın personelin kısa etek olduğu iddia edilen, ancak aslında var olmayan olmayan bir etekle dolaşması, çizgi romanlarda tüm kadın süper kahramanların yüzücü mayosuyla gezinmesi, herkesin tayt giymesi; Seven of Nine, T’Pol gibi karakterlerin cinsellikleri yüzünden çok büyük ilgi görmesi vs vs…

032-farrah-fawcett-theredlist
Saturn 3 (1980). Alüminyum kıyafetler bırakılmış ama başrol oyuncuları hala gündelik hayatta donla dolaşıyor.

 

Bu arada bilimkurgunun kutsal kıyafetlerinden tayt, kadınlar arasında artık moda oldu ve gündelik kıyafete dönüştü ama, hala alüminyum folyodan değil; siyah veya geyik desenli tercih ediliyor.

Ve tek başına ifade edilmesi gerekiyor ki; zihinlerimizden silmeye çalıştığımız ama silemediğimiz, rahmetli Kayahan‘ın TRT’de alüminyum folyo kıyafetler içinde yaptığı uzay temalı çocuk programı…

shirtless-thegamestersoftriskelion-r
Bilimkurgunun mihenk taşı Star Trek bile, alüminyum folyo giyip donla dolaşılan gelecek konseptinden kaçamamıştı…

 

Her ne kadar günümüz bilimkurgu yapımlarında artık oyunculara böylesi metalik renkli giysiler giydirilmiyor olsa da, bir dönemin insanlarının zihninde uzay denilince malesef alüminyum folyolara sarılmış, tayt ve donla gezen insanlar canlanıyor. Bu travmayı nasıl atlatırız bilemem ama, azalarak yok olan bu furyanın geri gelmemesini ummaktan başka şansımız yok görünüyor.

Zafer Emecan

Daha fazla okumalısınız

Yazar: Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İçinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.

Keşfet!

UFO Kültü Üzerine İnsanlığın Algısı -1

Yeryüzünde bildiğimiz yaşam haricinde, bugüne kadar başka gezegenlerin çevresinde yaşamın varlığına dair herhangi bir bulguya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.