KOZMİK ANAFOR
Dünya Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi

Burçlar Işığı

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

Eğer dikkatli bir gözlemciyseniz, çok karanlık bir yerde Güneş batıp alacakaranlık bastırdığında ufuktan gökyüzüne uzanan belli belirsiz bir aydınlık şerit görebilirsiniz. Bu aydınlık, “burçlar ışığı” olarak isimlendiriliyor.

Burçlar ışığı, gezegenimizin yörünge düzleminde bulunan toz parçacıklarının Güneş tarafından aydınlatılmasıyla meydana gelir. Bu tozun bir kısmı küçük gezegenlerden saçılan parçalardan meydana gelirken, çoğunluğu kuyruklu yıldızların bıraktığı artıklardır.

Astronomlar, burçlar ışığını oluşturan tozun miktarının 20 trilyon tondan daha fazla olduğunu hesaplıyorlar. Bu tozun 100 bin tonu ise, yıl boyunca Dünya’nın üzerine düşüp gezegenimizin kütlesine ekleniyor.

Aynı şekilde, toz parçacıklarından yansıyan Güneş ışınlarının oluşturduğu “karşıgün” denilen farklı bir aydınlık şerit de vardır. Ancak, karşıgünün oluşumu biraz daha farklıdır ve gökyüzünde çok daha yüksekte görülür. Güneş’in tam 180 derece aksi yönünde oluşan karşıgün, yine gezegenimizin yörüngesi boyunca saçılmış olan toz parcacıklarından yansıyan ışınlarla oluşur.

Zafer Emecan

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Işık Hızında Giderken Farları Açarsak Ne Olur?

Zafer Emecan

Bir Buz Dünyası: Enceladus

Zafer Emecan

Kepler Yasaları

Ögetay Kayalı

Merkür’de Farklı Bir Gün

Ögetay Kayalı

Apollo 15 İniş Noktası

Onur Durma

Galeri: SN1987A Süpernovası

Ögetay Kayalı