Cüce Gezegen Makemake

Yaklaşık Okuma Süresi: 1 Dakika...

Makemake de, Pluton’u gezegenlikten eden kardeşleri arasında yer alıyor. Güneş’ten ortalama 7 milyar km uzakta, Pluton’un çok daha ötesinde yer alan bu soğuk ve buzlu cüce gezegenden bakıldığında, Güneş ancak çok parlak bir yıldız gibi görünüyor.

Plüton’un çok ötesinde; Güneş’ten yaklaşık 45 AB (Astronomi birimi: 1 AB 150 milyon km) uzaklıktaki Makemake, yaklaşık 1.500 km’lik bir çapa sahip, çok soğuk donmuş bir cüce gezegendir.

Makemake’nin ve Plüton’un yer aldığı “Kuiper Kuşağı” denilen bölgede benzer boyutlarda Trans Neptunian Objects (Neptün Ötesi Objeler) adıyla da anılan çok sayıda cüce gezegenin bulunduğu düşünülüyor. Bunlardan onlarcası keşfedildi ve keşfedilmeye devam ediliyor. Eğer Pluton, gezegenlikten cüce gezegenliğe “terfi” ettirilmeseydi, şu anda Güneş Sistemi’ndeki gezegenleri sayarken Plüton haricinde Eris, Makemake, Haumea, Orcus, Quoar ve Sedna gibi gökcisimlerini de dile getirmek zorunda kalacaktık. Çünkü bunların boyut ve kütle açısından Pluton’dan pek farkı bulunmuyor. Bu cüce gezegenlerin keşfedebildiklerimizi toplu halde görmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Görselde Makemake’nin bir sanatçının hayalgücü ile gösterimi ve üst sol tarafta teleskopla çekilmiş elimizdeki “en net” fotoğrafını görüyorsunuz.

Okumalısınız:  Ölümsüz Yıldız: VB10

Zafer Emecan

 

Facebook

Daha fazla okumalısınız

Yazar: Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İçinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.

Keşfet!

İnfografik: Güneş’in Katmanları ve Temel Özellikleri

Güneş; G tayf sınıfından, galaksimiz Samanyolu’nda birebir aynısı sayılabilecek 10 milyarın üzerinde benzeri bulunan, sıradan bir …