KOZMİK ANAFOR
Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi Plüton

Çok Yakından Pluton’un Uydusu: Charon

Bu yazıyı yaklaşık 2 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

Evet, son birkaç gündür aralıksız Plüton ve uyduları hakkında yazıyoruz ama, yüzyılın Voyager misyonuyla birlikte en önemli araştırmalarından biri olduğu için buna bir astronomi platformu olarak mecburuz.

Yeni Ufuklar (New Horizons) ekibi, bugün yeni bir fotoğraf yayınladı. Bu fotoğraf, Plüton’un “besili” uydusu Charon‘un detaylı bir görüntüsü.

Ek Bilgi: Charon = Kharon ismini antik Yunan mitolojisinden alır. Ölmüş kişilerin ruhlarının ölüler ülkesine gitmek için geçmesi gereken Acheron ırmağında kayıkçılık yapan mitolojik bir kişiliktir. Eğer kişinin ruhu Kharon’a para vermezse, asla kayığa binip karşıya geçemez. Bu nedenle antik Yunan’da ölüler gömülürken ağzına bir sikke yerleştirilir. Charon kelimesini “Haron” şeklinde okuyabilirsiniz

Dün Charon’un elimize ulaşan en net fotoğrafını yayınlamıştık. Elde etmesi 80 yıldan fazla süren bu fotoğrafı görmemizin üzerinden 1 gün geçmeden, Yeni Ufuklar aracı olağanüstü detaylı yeni bir Charon fotoğraf ile bizi şaşkınlığa uğrattı. Evet, Plüton’un detaylı fotoğraflarını bekliyorduk ama, bu kadar kısa sürede Charon’dan böylesi yakın plan görüntüler alabileceğimizi düşünmüyorduk.

Plüton’dan yaklaşık 80 bin km uzaklıktayken (yani yakın geçiş sırasında) çekilen bu görüntü, yaklaşık 400 km uzunluğuna bir alanı gösteriyor. Fotoğraftaki bu alan, kraterler bakımından oldukça zengin ve Plüton’un genç, krater bakımından fakir yüzeyi ile bir zıtlık sergiliyor.

Bu fotoğraf, Charon hakkında yüzey morfolojisini tanımlayabileceğimiz, hakkında model üretebileceğimiz bir fikir vermekten uzak. Bununla beraber, Plüton ile yapılarının birbirine yeterince yakın olmadığını düşünmemiz için yeterli veri sağlıyor.

Önümüzdeki haftalar, aylar sürecinde Plüton-Charon ikilisiyle ilgili çok daha fazla veri alacağız ve bunlar üzerine yorum yapabileceğiz. Ancak şu anda, sadece fotoğrafların güzelliği üzerine yorumlarımızı yapılandırabiliyoruz.

Zafer Emecan

 

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Uydular Da (Örneğin Ay) Uydu Sahibi Olabilir Mi?

Zafer Emecan

Evrendeki Gökada (Galaksi) Sayısı Ne Kadar?

Zafer Emecan

Atbaşı Bulutsusu (Horsehead Nebula)

Zafer Emecan

Bolca Su Dökersek Güneş Söner Mi?

Zafer Emecan

Galeri: Messier 1 (NGC 1952 – Yengeç Bulutsusu)

Ögetay Kayalı

Göktaşı Vergisi: Göktaşları Vergiye Tabi Mi?

Yavuz Tüğen