Yine bir “gaipten gelen sesler” hikayesi… Her yıl belli dönemlerde sosyal medya, “istanbul’da duyulan garip ve ürkünç ses” olayıyla çalkalanıyor. Basınımız da sosyal medyadaki tartışmaları sayfalarına taşıyarak tüm Türkiye’ye duyuruyor.

Öncelikle belirteyim ki, bu “korkunç ses” fenomeninin ülkemize gelişi biraz “geç” oldu. Çünkü yıllardır Dünya bu kamuoyu “gökyüzünden gelen ses” haberleriyle çalkalanıyor. Şurada konunun tüm dünya haber bültenlerine yansımasının bir derlemesi mevcut.

Alttaki videoda, tüm dünya genelinde bu sesi amatör kamerasıyla “kaydedenlerin” bir derlemesi yapılmış:

Peki sesin açıklaması ne? Net ve kestirme bir cevap vereyim; bir açıklaması yok. Çünkü gerçekte böyle bir ses yok. Daha açık bir ifade ile; bu “garip ses” fenomeni bir internet eğlencesi, organize bir “şaka”. Sadece Türkiye’ye biraz geç ulaştı o kadar. Geçtiğimiz aylarda bir grup “şakacı”, toplu halde böyle bir eyleme imza attılar. Daha sonradan aralarına katılıp şakayı devam ettirenler de oldu. Tabi bunlara, komplo teorilerine ve “gerçek üstü mistik olaylara” inanmaya meyilli milyonları da peşlerinden sürüklediler.

İşi Illuminati’ye bağlayan, ABD’nin HAARP projesiyle ilişkilendiren, uzaylıların uyarısı olarak niteleyenlerden tutun da, dini anlamlar yükleyenlere kadar her kafadan bir ses çıkıyor. Basınımız da “tüm dünya basını gibi” bu zokayı yutuyor. Aslında biraz da basının işine geliyor, çünkü bu tarz şeyler “bol reyting, bol para” demektir…

Gazetelere açıklamalar yapan bilim insanlarımız ise, gerçekte böyle bir ses duymadıkları ve bunun bir şaka olmasına ihtimal vermedikleri için kendilerince durumu bilimsel açıdan açıklamaya çalışıyorlar. Kuzey ışıklarıyla bağlantı kurmaya çalışanlar mı dersiniz, elektromanyetik fırtınalar yüzünden oluyordur belki diyenleri mi ararsınız, hepsinden var. Hoş, medyada bilim insanı diye nitelenen kişilerin önemli bir kısmı “uydurma isimler” ama, aralarındaki ağzına mikrofon dayanan gerçek bilim insanları biraz da iyi niyetlerinin ve saflıklarının kurbanı oluyorlar.

Sanki bir şey duyuyormuş gibi çekilen videoların üzerine monte edilen ses ise aslında War of the worlds filmindeki uzaylı işgalcilerin araçlarının çıkardığı sesten, korku filmlerinde kullanılan kimi ses efektlerine kadar değişiklikler arzediyor. En çok kullanılanı ise bu linkten dinleyebileceğiniz ses…

Neyse, kanmayınız böyle şeylere…