Bilim gelişimimiz öncesinde insanların büyük kısmı, deprem gibi doğal felaketleri tanrının gazabı, bizleri cezalandırması, uyarısı olarak görürlerdi. Ancak artık bilim geçmişe göre büyük oranda ilerledi, depremin nasıl ve niçin olduğunu biliyoruz: Fay hattına ev kurarsan, evini sağlam yapmazsan önünde sonunda yıkılacağından haberdarız. Artık birkaç cahil dışında kimse depremi tanrının kullarını cezalandırması olarak değerlendirmiyor.

Ancak, onca bilimsel ilerlememize karşın, depremin yerini ve zamanını tahmin edebilecek düzeye ulaşamadık. Bilemediğimiz için korkuyoruz, depremin tedirginliği ile yaşıyoruz.

Ve bilemediğimiz, bizi korkutan, çaresiz kaldığımız tüm doğal afetlerin izahını, binlerce yıldır yaptığımız gibi “bilinmeyen bir güç”te, HAARP’te arıyoruz. İlkel insanın; açıklayamadığı depremi “tanrıların kızgınlığı”na bağladığı gibi, bilimsel gerçeklerden uzak yaşayan günümüz insan da açıklayamadığı depremi “ABD’nin kızgınlığı”na bağlıyor.

Dünya’da her yıl 7 ve daha büyük şiddette ortalama 20 deprem meydana geldiğini bilmeyenler tarafından yerkabuğu hareketliliği “aha Amerikalılar gene deprem yapacak” diye algılanıyor. Sahi, ne zamandır “tanrının insanları cezalandırmak için” gerçekleştirdiği sanılan depremleri “Amerika insanları cezalandırmak için” yapmaya başladı?

Bilim ilerledikçe, inanışlar da değişiyor. Dün tanrının gazabı olan depremler, bugün amerika’nın oyunu haline dönüşüyor. evet, inançlar değişiyor ama insanlardaki ahmaklık hiç değişmiyor…

Bir bilinmezi, yine başka bir bilinmezle, HAARP ile, illuminati ile, gizli servisler ile, UFO’lar ile açıklamaya çalışıyoruz. Cahil aklımız, gücümüzün yetmediği yerde, başımıza gelenleri “bizden çok daha güçlü” başka bir şeye bağlamaya o kadar bayılıyor ki…

Ne zaman nerede olacağını bilemediğimiz depremin artık tanrı tarafından gönderilen ceza olmadığına eminiz ama, depremin “görünmeyen güçlerin” verdiği bir ceza olduğu o kadar işlemiş ki aklımıza; “tanrı yapmadıysa, abd yapmıştır, illuminati yapmıştır” diyor ve buna inanıyoruz…

Niçin? İnternetin icadı ve yaygınlaşması ile, cehalet kokan fikirlerini toplumun geneline ulaştırmayı başaran, bunu bazen eğlenmek için, bazen de art niyetli fikirlerini yaymak için çabalayan bilim soslu sözler eden şarlatanlar sayesinde.

Cahillerden uzak durun. Zeki görünümlü cahillerden ise hem kendinizi, hem de çevrenizdekileri koruyun. Bilim insanlarını dinleyin, onlara güvenin; desteksiz sallayan, delil veya kanıt ortaya koyamayan komplo teorisyenleri ve şarlatanlara değil.

Zafer Emecan