Antik Uzaylı Kafatasları Safsatası

Tahmin edeceğiniz üzere, görselimizin alt sırasında yer alan kafatasları bizim UFO’cular tarafından “uzaylı” ziyaretçilere ve başka mistik gizemli sırlara örnek olarak gösteriliyor.

Değil mi ki uzun kafatası büyük beyin, büyük beyin yüksek zeka, yüksek zeka da uzaylı demek.

Öyle mi peki?

Pek büyük bir sır değil aslında. Dünyamızda bazı kültürlerde, kafa uzunluğu güzel, hatta gurur duyulacak, statü kazandıracak bir şey olarak görülür. Hani bizlerin dövme yaptırması, sünnet olması, kaşa göze göbeğe piercing taktırması gibi. İşte bunlar da çeşitli yöntemlerle çok küçük yaşlardan itibaren kafatasını sarıp sarmalayıp sıkıştırarak çocukların uzun kafalara sahip olmaları için uğraşıyorlar. 

2655008-karen-kabilesi-kadinlari
Sadece kafatası değil, boyun uzatmak da kimi toplumlarda bir statü ve güzellik sembolüdür.

 

Bu kültürel olgu herkesçe bilinmesine rağmen, geçmiş dönemde yapılan bu uygulamalardan kalma kafatasları uzaylılardan, farklı insan türlerine kadar pek çok mistik hikayeye esin kaynağı olmaya devam ediyor. Çünkü biliyorlar ki, dünya kültürlerine meraklı az sayıda insan dışında kimse bu durumun nedenini araştırmayacak, uydurdukları saçmalıklara inanacak.

Bu, tıpkı bazı toplumlarda görülen “boyun uzatmak” ve eski Japon geleneklerindeki genç kızların ayaklarını küçültmek için uygulanan işlemler gibi kültürel bir olgu. Günümüzde de hala kimi kabile topluluklarında “kafatası uzatma” geleneği devam ediyor.

estetik-gogus
Bizim de ilkel toplumlardan çok farklı olduğumuz söylenemez. Günümüzde gerek kadınlar, gerek erkekler, “daha güzel görünebilmek için” estetik operasyonlar yaptırıyorlar. Özellikle göğüs ve kalça protezleri kadınlar arasında oldukça yaygın. Yüzyıllar sonra bizlere ait mezarlar bulunduğunda çoğu kadının iskeletinin üzerinde bir çift silikon torba bulunacak. Acaba o günlerde bu silikon torbalar üzerine ne gibi gizemli mistik hikayeler üretilecek?

 

En üstteki fotoğrafta üst sağda bir bebeğin, üst solda ise bir genç kızın kafatasını uzatabilmek için uygulanan yöntem görülüyor. Üst ortada ise uzun yıllar süren işlem sonunda uzun bir kafatasına kavuşmuş orta yaşlı ve artık kafasıyla gurur duyan bir kabile üyesi mevcut…

Zafer Emecan

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İçinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.

Keşfet!

Wirtanen Kuyruklu Yıldızı Çıplak Gözle Görülebilecek Mi?

Son günlerde basında Wirtanen (46P/Wirtanen) Kuyruklu Yıldızı’nın 13-16 Aralık 2018 tarihleri arasında çıplak gözle dahi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.