Hint Uzay Aracı Mangalyaan’dan Mars Fotoğrafları

Yaklaşık Okuma Süresi: 2 Dakika...

Bildiğiniz gibi Hindistan 2014 yılı Eylül ayında Mars yörüngesine bilimsel amaçlı bir uydu yerleştirmişti.

Mangalyaan (kısaca MOM, yani Mars Yörünge Misyonu) ismi verilen bu uydu sayesinde Hindistan Mars’a araç gönderen dördüncü ülke ünvanını almanın yanısıra, ilk denemesinde Mars yörüngesine uydu yerleştirebilen tek ülke payesini de kazanmıştı.

Mangalyaan uzay aracı, şimdiye kadar Mars yörüngesine yerleştirilen en ucuz uzay araçlarından biri konumunda. Projenin Hindistan Uzay ve Araştırma Örgütü’ne (ISRO) maliyeti sadece 75 milyon dolar. Yani İstanbul’da rezidanslı bir alışveriş merkezinin inşa masrafı kadar. Tabi, maliyet ucuzluğunu bizdeki dağa taşa yapılan inşaatlarla veya kimi devlet kurumlarının muazzam bütçeleri ile kıyaslamak bir kıstas olamaz. Çünkü, böylesi projelerde para değil yetişmiş insan gücü ve teknolojik birikim çok daha önemli.

Hindistan’ın kaşif robotu Mangalyaan’ının ilk denemede Mars’ın yörüngesine başarıyla oturuşunu kutlayan kadınlar
Hindistan’ın kaşif robotu Mangalyaan’ının ilk denemede Mars’ın yörüngesine başarıyla oturuşunu kutlayan, projede görevli bilim kadınları.

 

Hindistan’ın bilgi işlem teknolojileri ve sanayi üretimi anlamından bizden çok ama çok daha ileri düzeyde olduğunu unutmamak gerekir. Çoğumuz için Hindistan fakir bir ülke olarak bilinmesine rağmen, bu “kişi başı gelir”e yansıyan fakirliğin asıl sebebi 1.5 milyar’ı bulan nüfusu. Yoksa, ülkede Türkiye’nin nüfusunun 5 katı insan (400-500 milyon kişi) gayet iyi maddi imkanlara sahip ve iyi bir hayat yaşıyor.

Zafer Emecan

Daha fazla okumalısınız

Yazar: Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. İçinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan bir amatör astronom.

Keşfet!

Hint Chandrayaan-2 Ay Görevi, Yıldızlarası Filminden Daha Ucuza Malolacak.

Hindistan’ın yaklaşmakta olan 800 milyon Rupi’lik Chandrayaan-2 görevi, Hollywood’un 2014 yapımı 1.062 milyon Rupi (165 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.