James Webb

Uzun yıllardır yapımı süren ve fırlatılışı sürekli ertelenen James Webb teleskobu’nun fırlatılış tarihi, yine ve yeniden ertelendi.

James Webb Teleskobu (JWST), son birleştirme aşamasına geldi. Ancak test aşaması, başarılı bir görev olmasının garantiye alınması açısından biraz daha vakit alacak. Oldukça karmaşık olan uzay teleskobunun üzerinde hala yapılması gereken çalışmaların yeniden değerlendirmesinden sonra yeni fırlatma tarihi, 18 Aralık 2021 olarak hedefleniyor.

Teleskobun fırlatılışı bundan önce Mayıs 2020, daha sonra Mart 2021 olarak belirlenmişti. Bu sefer gerçekleşen ertelemeye teknik sıkıntıların yanısıra, Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan aksaklıkların neden olduğu belirtiliyor.

Teleskopta bulunan donanımın ve uzay aracı modülünün üzerinde yapılan testler, bu sistemlerin tek başlarına gereksinimleri karşıladıklarını gösterdi. Bununla birlikte; NASA’nın Sürekli Değerlendirme Kurulu’nun (Standing Review Board) son bulguları, bu parçaların birleştirilip test edilmesinin ve daha sonrasında Kaliforniya Redondo Beach de bulunan Northrop Grummab Aerospace Systems’de ortam testlerinin yapılmasının biraz daha fazla vakit gerektirdiğini belirtmekte.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), JWST’yi uzaya fırlatacak Fransız Ariane 5 roketinin yeni fırlatma tarihine kadar hazır olmasında NASA ile birlikte çalışacak.

ESA’nın katılımının bir parçası olan NIRSpec (yakın kızılötesi spektografı) ve MIRI (orta kızılötesi aygıtı) araçlarının, teleskopun ve taşıyacağı diğer bilimsel yüklerin 2017 yılında NASA’nın Houston Johnson Uzay Uçuş Mekezi’nde yapılan başarılı test performansından sonra teleskop modülü, 2018 yılı başında şu anda uzay aracı modülü ile birlikte bulunduğu Northrop Grumman’a teslim edildi.

Uzay aracı modülü; fırlatma ve operasyon sırasında bulunacağı titreşimsel, akustik ve termal durumlara göre bir ortam testine sokulacak. Ancak bu testlerin de tamamlanması bir süre daha alacak. Mühendisler daha sonra bu iki modülü birleştirip tamamen toplanmış haldeki teleskobu tekrar test ederek bütün bileşenlerin birlikte düzgün bir şekilde çalıştığını doğrulayacaklar.

Hazırlayan: Burcu Ergül Emecan

https://www.space.com/nasa-delays-james-webb-space-telescope-october-2021.html
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/James_Webb_Space_Telescope_update_new_launch_window_under_review

Kapak fotoğrafı telif: ESA, NASA, S. Beckwith (STScI) and the HUDF Team, Northrop Grumman Aerospace Systems / STScI / ATG medialab