Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile ülkemizin en büyük gökbilim platformu olan Kozmik Anafor’un birlikte düzenlediği, Meade teleskopları Türkiye Distribütörü Astromed, Ege Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Astronomi Kulübü’nün desteklediği; astronomi, astrofizik, astrobiyoloji; kısaca uzay, evren ve yaşam hakkındaki bilginizi herkese gösterebileceğiniz 2.5 Dakikada NeBilim yarışmamıza kimlerin katılabileceği hakkında çok fazla soru alıyoruz.

Kamera karşısına geçip; keyif alacağınız eğlenceli bir video çekerek, tüm Türkiye’ye hitap edip kendinizi tanıtarak bilgi birikiminizi aktarabileceğiniz bu etkinliğe, 13 yaşından büyük herkes katılabilir. İster lise veya üniversite öğrencisi, ister öğretmen, ister ev hanımı, ya da isterseniz sadece bilime meraklı bir tekstil işçisi olsanız bile göndereceğiniz video ile katılabilir, kendinizi ispatlayabilirsiniz.

Pekii, #NeBilim yarışmamıza okullar (üniversiteler, liseler, ortaöğrenim kurumları) ve okulların bilim toplulukları / kulüpleri katılabilir mi?

Evet. Okulunuzun veya bilim topluluğunuzun adıyla değil ama, okulunuz yahut bilim topluluğunuzdan bir ya da birkaç öğrenciyi (hatta öğretmeni) seçerek, birlikte fikir alışverişi içinde çekeceğiniz bir video ile katılmanızda, oylama ve seçici kurulumuzun değerlendirme sürecinde okul ve topluluğunuzun ismini de kullanarak onu desteklemenizde bir sakınca yok.

Katılım için hazırlayacağınız 2.5 dakikalık video için profesyonel bir ekipmana da sahip olmanız gerekmiyor. Cep telefonunuzla çekeceğiniz bir video dahi, katılımcı olmanıza ve oylamaya katılıp finale kalmanıza yeterli olacaktır.

Katılım kuralları ve örnek videomuzu izlemek için bu linke, seçici kurulumuzu tanımak için ise bu linke tıklayarak gerekli bilgileri alabilir, yarışmamız hakkında güncel bilgileri https://www.facebook.com/2.5DakikadaNeBilim/ sayfasına abone olarak takip edebilirsiniz.