KOZMİK ANAFOR
Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi Satürn

Satürn’de Güneş Tutulması

Görsel Telif: NASA/ESA Hubble
Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

Güneş tutulmaları sadece gezegenimizde mi gerçekleşir? Tabii ki hayır. Uydusu olan her gezegende öyle ya da böyle, tam veya yarım Güneş tutulmaları yaşanır. Satürn de bu durumun sıklıkla yaşandığı gezegenlerden biri: Çünkü tutulmaya neden olabilecek çok sayıda uydusu var.

Ancak, eğer üzerinde yaşayan akıllı varlıklar “olsaydı”, Satürnlülerin çoğu Güneş tutulmalarından bihaber olacaktı. Çünkü gezegen o kadar büyüktür ki, herhangi bir bölgede yaşayan bir bireyin Güneş tutulması ile karşılaşması oldukça düşük bir olasılıktır.

Ya da daha doğru bir ifade ile, Satürn’de yaşayan olası “hayali” canlı türlerinin çok büyük bir kısmı, ömürleri boyunca hiçbir şekilde Güneş tutulması görmeden yaşayıp ölecekti…

Hubble teleskobuyla çekilen üstteki fotoğrafın sol tarafında, Satürn’ün küçük uyduları Dione ve Enceladus’un gezegendeki bulutların üzerine düşen gölgeleri görülüyor. Bu gölgelerin düştüğü yerlerde, tıpkı bizde Ay’ın yaptığı gibi Güneş tutulmaları gerçekleşiyor. Üstteki büyük sarı benek ise, Satürn’ün ünlü uydusu Titan

Not:
Bildiğimiz türde yaşam şekillerinin Satürn gibi gaz devi bir gezegende gelişmiş olmasının mümkün olmadığını düşünüyoruz. Ancak, gaz devlerinin atmosferlerinde, mikroskobik de olsa yaşamın mümkün olabileceğine yönelik tahminlerde bulunan bilim insanları mevcut.

Zafer Emecan

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Çok Uzaklardan Güneş’e Bakmak: Sedna

Zafer Emecan

Türkiye’nin ilk Uluslararası Astronomi Yarışması CoronAstronomy Sonuçlandı

Kozmik Anafor

Süper Akışkan Uzay-Zaman

Ece Özen

Luna 3 Ay Keşif Aracı ve Ay’ın Arka Yüzü

Zafer Emecan

Yerçekimsiz Ortamda Cinsellik Ve Üreme

Zafer Emecan

Uydular Da (Örneğin Ay) Uydu Sahibi Olabilir Mi?

Zafer Emecan