SpaceX, SWOT İle Dünya’daki Suyu İnceleyecek

Okuma Süresi: 2 Dakika...
image_pdfimage_print

SpaceX, bu kez Dünya okyanuslarını araştırmak adına yeni bir görev kazandı. NASA geçen hafta yaptığı açıklamada, SpaceX’i Dünya üzerindeki yüzey suyunu ilk kez inceleyecek olan uydunun fırlatma işlemi için görevlendirdiğini duyurdu.

SpaceX, Surface Water and Ocean TopologyYüzey Suyu ve Okyanus Topolojisi (SWOT) misyonuna lansman sağlaması için seçildi. Fırlatmanın Falcon 9 roketi ile, 2021 yılının Nisan ayında, California’daki Vandenberg Hava Üssü’nde bulunan Uzay Fırlatma Kompleksi 4E’den yapılması hedefleniyor.

SWOT misyonu için öngörülen toplam maliyet yaklaşık 112 milyon dolar olup, fırlatma hizmeti, uzay aracı hazırlama, yük doldurma entegrasyonu ve izleme, veri ve telemetri desteğini içeriyor. Bu, Elon Musk’ın iddialı şirketinin, uzay ajansı ile olan ilk işbirliği değil. SpaceX, 2014 yılında, “Yakında bulunan parlak yıldızların çevresinde gezinen dış gezegenleri tespit etmek” amacıyla Exoplanet Survey Satellite (TESS) misyonu için de görevlendirilmişti.

Swot
SWOT uydusunun bir sanatçı tarafından hazırlanmış temsili görünümü (Telif: NASA)

 

SWOT misyonu, yüksek çözünürlüklü okyanus ölçümlerine ek olarak, Dünya’nın yüzey sularını ilk kez araştırmak amacıyla tasarlanmış olup, yeryüzündeki su kütlelerinin zaman içinde nasıl bir değişim geçirdiğine dair detaylı ölçümler elde edilmesini sağlayacak.

Uydu, yeryüzündeki gölleri, nehirleri, rezervuarları ve okyanusları 21 günlük süreç içerisinde en az iki defa inceleyerek, gezegenimizin en az yüzde 90’ını araştıracak. Bu araştırma, okyanus sirkülasyon modellerini, hava ve iklim tahminlerini geliştirerek, Dünya’nın dört bir yanındaki tatlı su kaynaklarının yönetimine yardımcı olacak. Araç, NASA ve Fransa Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) tarafından ortaklaşa olarak yönetilip geliştirilecek.

SpaceX’in bu misyonu; Florida’da, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki, NASA’nın Fırlatma Hizmetleri Programı tarafından yönetilecek. SWOT Proje ofisi, NASA’nın Pasadena, California’da bulunan Jet İtki Laboratuvarı’nda (JPL) bulunuyor. Uzay aracının geliştirilmesi ise Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü tarafından yönetilecek.

Umut Aktepe

http://www.hngn.com/articles/219154/20161128/nasa-wants-spacex-to-help-it-survey-earth-water-surface.htm
http://www.theverge.com/2016/11/23/13730092/spacex-nasa-contract-surface-water-ocean-topography-swot
http://www.itechpost.com/articles/58993/20161128/nasa-news-spacex-selected-study-earths-surface-water.htm

Biraz daha fazla okumalısınız...
Yörüngede Kaç Tane Yapay Uydu Var? Dünya yörüngesindeki uyduların sayısı tam olarak bilmek mümkün değil. ABD'den Rusya'ya, İtalya'ya, Çin'e, Hindistan'a hatta İran ve Türkiye'ye kadar ç...
Hubble Uzay Teleskobu 25 Yaşında! Bundan tam 25 yıl önce evreni, uzayı, yıldızları, galaksileri keşfetmek ve Dünya dışında ne olduğunu anlamak için NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Daire...
SpaceX’in Yeniden Kullanılabilir Roketleri Uzaya Fırlatılan Roketlerin Yeniden Kullanabilirliği Neden Bu Kadar Önemli? Son zamanlarda ne kadar dikkatinizi çekti bilmiyoruz ama Uluslararası Uza...
NASA Mars İle İlgili “Yine” Ne Açıkladı?... Vaktinizi almamak için baştan söyleyelim; Mars'ta hala yaşam bulunamadı, açıklama bununla ilgili değil. Aslında astronomlar haricinde kimseyi heyecanl...

Yazar: Umut Aktepe

Keşfet!

Video: Ay; Garip Bir Nesne

Kozmik Anafor ve Hypatia Bilim işbirliği içinde hazırladığımız Youtube videomuzda, çok merak edilen bir konuyu …