Meşhur fizikçi Stephen Hawking, Mayıs ayında bir başka kıyamet günü tahmini yapmıştı. İnsanlığın Dünya üzerinde 100 yılı kaldığını söylemişti. 2016’nın Kasım ayında ise, insanlığın 1000 yılı kaldığını söyleyen tahmininde indirime gitmişti.

Hawking, 2017 haziranında yaptığı yeni tahminiyle birlikte, insanlığın mevcudiyetini uzatmanın tek yolunun başka bir gezegende yeni bir ev bulmamız olduğunu öne sürdü.

Salı günü Norveç Trondheim’teki Starmus Festivali’nde konuşan Hawking, söylemek istediği şeyi tekrarladı: “Eğer insanlık bir başka milyon yıl boyunca yaşama devam edecekse, bizim geleceğimiz daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesursa gitmekte yatıyor” diye açıkladı BBC’ye göre.

Hawking
Ay’da kurulacak bir yerleşim, insanlığın Dünya dışı öncelikleri arasında yer alıyor.

Hawking özellikle, 2020 yılında Ay’a bir daha inmeyi hedeflememiz ve gelecek 30 yıl içinde bir Ay üssü inşa etmek için çalışmamız gerektiğini söyledi; “bu projeler, insanları 2025 yılında Mars’a göndermeye hazırlanmamıza yardımcı olabilir”.

Hawking şöyle ekliyor: “Alanımız daralıyor ve gidebileceğimiz tek yer başka dünyalar. Diğer güneş sistemlerini araştırma zamanı geldi. Yayılmak, bizi kendimizden kurtaracak tek şey olabilir. İnsanların Dünya’yı terk etmesi gerektiğine ikna oldum.”

Hawking’in bu ricası, NASA’nın son Ay görevinden neredeyse 45 yıl sonra geldi ve kendisi Dünya’nın kadim uydusunu yeniden ziyaret etmek hakkında düşünen tek kişi değil.

ABD başkanı Donald Trump bile 2020’de Ay’a bir insan göndermek istiyor. Hem hükümetin uzay kurumlarında, hem de özel kurumlarda halihazırda çeşitli planlar hazırlanıyor. Örneğin NASA’nın Mars’a gerçekleştireceği görevde, yörüngesel bir Ay istasyonu kurmanın gelecekte Kızıl Gezegen’e yapılacak bir görev için kilit bir adım olduğu belirtiliyor.

Ay’a hava, yani atmosfer basıncı yoktur. Bu nedenle, gereken basıncı sağlayabilecek yapılar inşa etmek önceliğimiz olmalı.

Diğer ülkeler de aynı hedef doğrultusunda çalışıyorlar: Çin ve Avrupa da 2020’li yıllarda Ay’a ulaşmayı umuyor ve diğer ülkeler de kendi ay üslerini kurmak için mücadele veriyorlar. Bu, Soğuk Savaş çağı uzay yarışının bir yankısı; tabi artık daha fazla ülkenin olması haricinde.

Özel uzay kurumları için Ay, kalıcı bir yerleşimden ziyade turistlerin cazibesini çeken özel bir konum gibi görünüyor: SpaceX şimdiden Ay’a yapılacak ilk özel sermayeli gidiş dönüş yolculuğu için hazırlanırken, Jeff Bezos herhangi bir kalıcı dünya dışı yerleşim inşasını kolaylaştırmak için özel bir dağıtım hizmeti fırsatını düşünüyor.

Ancak Hawking için, (tekrar) Ay’ı hedef almak sadece hayatta kalmak ile ilgili değil, aynı zamanda bizler hâlâ Dünya’dayken insanlığı güçlendirmek amacını da taşıyor; artık burada ne kadar yılımız kaldıysa!

“Umuyorum ki bu, hepimiz için ortak bir meydan okuma ile yüzleşmek için, rekabet eden ülkeleri tek hedefte birleştirir” diyor.

“Yeni ve tutkulu bir uzay programı, (genç) insanları heyecanlandıracak ve astrofizik ile kozmoloji gibi diğer alanlardaki ilgiyi teşvik edecektir.”

Çeviri: Ozan Zaloğlu

Kaynak: Futurism