Kozmik Anafor, ülkemizde gökbilimi bilgili/bilgisiz herkesin anlayabileceği biçimde; halkımızın her kesimine ulaştırmayı hedeflemiş, bu amaçla tamamen gönüllü gök bilim tutkunlarının katılımıyla oluşmuş, ülkemizin en büyük ve en güvenilir astronomi platformu; öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumlarımız için birincil başvuru kaynağıdır.

Bu platformu oluşturan gönüllülerin arasında; astronomi (gökbilim) öğrencilerinden fen bilimleri öğretmenlerine, amatör astronomlardan akademisyenlere, profesörlere, ya da sadece astronomi bilimi tutkunlarına kadar her kesimden “bilim etiğine saygılı, donanımlı ve alanında bilgili” insanlar yer alır.

Şehrinizde, üniversitenizde, lisenizde, okulunuzda veya bir sivil toplum kuruluşunda düzenleyeceğiniz astronomi, uzay ve evren hakkında söyleşi, panel ve etkinliklere, bizi davet ettiğiniz sürece katılıp, bilgilerimizi aktarmaya çalışıyoruz.

Bizler, bugüne kadar gittiğimiz ve şimdiden sonra gideceğimiz tüm eğitim kurumlarında düzenlediğimiz etkinliklere ancak, o eğitim kurumundan bize gönderilen davet yoluyla iştirak edebiliyoruz. Davet edilmediğimiz hiçbir ilimize veya eğitim kurumuna gitmemiz, orada bir etkinlik, söyleşi, panel, konuşma vs düzenlememiz yasal olarak mümkün değildir.

Üniversitenizde, okulunuzda veya kurumunuzda düzenleyeceğiniz, tamamen halka ya da öğrencilere açık astronomi etkinliklerine, panel, sunum veya söyleşilere bizi davet etmek için, sitemizin iletişim bölümünden ulaşacağınız mail adresimizi kullanabilirsiniz.

Eğitim kurumunuzda söyleşi, panel veya etkinlik düzenleyebilmemiz için; kurumunuzun yetkili kişisinin / kulüp yöneticisinin, kuruma ya da MEB’e ait resmi bir yazışma ile bizi davet etmesi gerektiğini hatırlatırız. Kurum / kulüp yetkilisinden Resmi davet göndermeyen hiçbir eğitim kurumuna maalesef gelmemiz ve eğitim vermemiz yasal açıdan mümkün değildir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Astronomi Topluluğu’nun davetiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde, kurucumuz Zafer Emecan’ın konferansından bir kare…

 

img_2719
Ege Üniversitesi EBİLTET’in daveti ile düzenlediğimiz söyleşimiz sonrasında, üniversite öğrencileri ile birlikte…

 

Gebze Teknik Üniversitesi Uzay ve Havacılık Topluluğu’nun davetlisi olarak; astrofotoğrafçı Murat Sana, uzay psikolojisi uzmanı Ayça M. Erşipal, kurucumuz amatör astronom Zafer Emecan ve bilim yazarı Tevfik Uyar ile birlikte gerçekleştirdiğimiz söyleşi.

 

Çanakkale Bilim Sanat Merkezi etkinliğimizde öğrencilerimize astronomi eğitimi veren Prof. Dr. Osman Demircan hocamız.

 

Sakarya Necmettin Erbakan Fen Lisesi panelimizde, kurucumuz Zafer Emecan’ın yaptığı sunumdan bir görüntü.

 

İzmir Torbalı Bahçeşehir Koleji‘ndeki toplam 7 saatlik panel ve gözlem etkinliğimizde, astrofizik yüksek lisans öğrencisi yazarımız Merve Yorgancı’nın sunumundan bir kare

 

Tülay Başaran Anadolu Lisesi
Samsun Tülay Başaran Lisesi panelimizi takip eden 200 öğrencimiz.

 

Antalya Anadolu Lisesi söyleşimiz sırasında amatör astronom Zafer Emecan ve TUG uzman astronomu Kadir Uluç ile birlikte.

 

Mersin Yücel Kalkavan Anadolu Lisesi ‘nin davetlisi olarak gerçekleştirdiğimiz panelimizden bir fotoğraf.

 

İzmir, Torbalı Bahçeşehir Koleji etkinliğimiz sonrası öğretmenlerimizle birlikte…

 

Bilecik Hatem Koleji etkinliğimizde; kurucumuz amatör astoronom Zafer Emecan öğrencilere kendi getirdiğimiz teleskopla Ay gözlemi yaptırırken.

 

Afyon Bolvadin’de Bolvadin Astronomi Topluluğu‘nun davetlisi olarak katıldığımız gözlem etkinliğinde astrofotoğraf uzmanımız Ahmet Kahraman ile birlikte teleskoplu gözlem etkinliğimizi gerçekleştirirken.

 

Rize Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirdiğimiz panel ve söyleşimizde, öğrencilere Mars’ın keşfi ve olası kolonizasyonunu anlatırken.

 

Antalya Has Okulları etkinliğimizde, 4 saati aşan sunumumuz sonrasında, beraberimizde getirdiğimiz 2 teleskopla, Fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın hocamız eşliğinde gözlem yaptırırken.

 

Mavi Hilal Vakfı‘nın (IBC) davetiyle düzenlediğimiz Kilis söyleşi ve gözlem etkinliğinde, beraberimizde getirdiğimiz teleskopla öğrencilerimize Ay gözlemi yaptırırken…

 

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi panelimiz sonrası, astronom Fatma Reyhan Çelik ve kurumcumuz amatör astronom Zafer Emecan ile, öğretmenlerimiz bir arada.

 

Cizre Ahmed’i Hani Ortaokulu sunum ve gözlem etkinliğimizde, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte.

 

Son olarak tekrarlayalım: Bizler, son 3 yılda gittiğimiz 30’un üzerindeki eğitim kurumuna sadece davet edildiğimiz takdirde gidebildik. Davet edilmediğimiz sürece, hiçbir eğitim kurumunda veya hiçbir şehirde etkinlik düzenleyemeyiz.

Eğer bizlerin şehrinizde veya okulunuzda bir astronomi söyleşisi, konferansı, sunumu veya etkinliği düzenlemesini istiyorsanız, ilinizdeki / ilçenizdeki ilgili eğitim kurumu tarafından, sitemizin iletişim bölümünde yer alan mail adresimiz üzerinden davet edilmemiz gerekir.

Saygılarımızla,
Kozmik Anafor ailesi…

Not: En üstteki fotoğraf, İstanbul Maltepe Babil Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz astronomi paneline aittir.