Kozmik Anafor Söyleşileri, Etkinlik ve Panel Davetleri Hakkında…

Okuma Süresi: 6 Dakika...
image_pdfimage_print

Kozmik Anafor, ülkemizde gökbilimi bilgili/bilgisiz herkesin anlayabileceği biçimde; halkımızın her kesimine ulaştırmayı hedeflemiş, bu amaçla tamamen gönüllü gök bilim tutkunlarının katılımıyla oluşmuş, ülkemizin en büyük ve en güvenilir astronomi platformu; öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumlarımız için birincil başvuru kaynağıdır.

Bu platformu oluşturan gönüllülerin arasında; astronomi (gökbilim) öğrencilerinden fen bilimleri öğretmenlerine, amatör astronomlardan akademisyenlere, ya da sadece astronomi bilimi tutkunlarına kadar her kesimden “bilim etiğine saygılı ve alanında bilgili” insan yer alır.

img_2719
Ege Üniversitesi EBİLTET’in daveti ile düzenlediğimiz söyleşimiz sonrasında, üniversite öğrencileri ile birlikte…

 

Gebze Teknik Üniversitesi Uzay ve Havacılık Topluluğu’nun davetlisi olarak; astrofotoğrafçı Murat Sana, uzay psikolojisi uzmanı Ayça M. Erşipal, kurucumuz amatör astronom Zafer Emecan ve bilim yazarı Tevfik Uyar ile birlikte gerçekleştirdiğimiz söyleşi.

 

Çanakkale Bilim Sanat Merkezi etkinliğimizde öğrencilerimize astronomi eğitimi veren Prof. Dr. Osman Demircan hocamız.

 

Bu gönüllü insanların aralarındaki tek benzerlik; sizlere anlatmaya çalıştığımız astronomi konuları hakkında doğru ve anlaşılır bilgiyi aktarabilecek bilgi birikimine sahip, donanımlı insanlar olmalarıdır.

Bizler, bugüne kadar gittiğimiz ve şimdiden sonra gideceğimiz tüm eğitim kurumlarında düzenlediğimiz etkinliklere ancak, o eğitim kurumundan bize gönderilen davet yoluyla iştirak edebiliyoruz. Davet edilmediğimiz hiçbir ilimize veya eğitim kurumuna gitmemiz, orada bir etkinlik, söyleşi, panel, konuşma vs düzenlememiz yasal olarak mümkün değildir.

Sakarya Necmettin Erbakan Fen Lisesi panelimizde, kurucumuz Zafer Emecan’ın yaptığı sunumdan bir görüntü.

 

İzmir Torbalı Bahçeşehir Koleji‘ndeki toplam 7 saatlik panel ve gözlem etkinliğimizde, astrofizik yüksek lisans öğrencisi yazarımız Merve Yorgancı’nın sunumundan bir kare

 

Tülay Başaran Anadolu Lisesi
Samsun Tülay Başaran Lisesi panelimizi takip eden 200 öğrencimiz.

 

Kozmik Anafor; prensip olarak “sunum, söyleşi, konferans ve paneller” yoluyla insanlara aktarılan bilginin karşılığında para alınmasına, gelir elde edilmesine ve sunum, söyleşi yahut konferansların gelir kaynağı haline getirilmesine karşıdır.

Popüler bilim, halkın bilime yönelmesi ve özendirilmesi için kullanılan bir araçtır; ünvanınız ne olursa olsun bir kazanç kapısı değildir, olmamalıdır.

Temel amacı, alınan ücret karşılığı eğitim vermek olan özel okullar‘dan talep ettiğimiz ücret haricinde; ücretsiz eğitim veren devlet okulları, devlet üniversiteleri ve ücretsiz eğitim veren kurumlara bir lira dahi talep etmeksizin ülkenin her yanındaki üniversitelere, liselere, orta ve ilk öğrenim kurumlarına gidiyor, eğitim veriyor, etkinlikler düzenliyoruz.

Antalya Anadolu Lisesi söyleşimiz sırasında amatör astronom Zafer Emecan ve TUG uzman astronomu Kadir Uluç ile birlikte.

 

Mersin Yücel Kalkavan Anadolu Lisesi ‘nin davetlisi olarak gerçekleştirdiğimiz panelimizden bir fotoğraf.

 

Her kademede öğrencilerinden para alması gereken ve bu para karşılığında eğitim veren özel eğitim kurumlarına ücret karşılığı gitmek zorunluluğumuz var. Çünkü, ülkemizin en büyük astronomi platformu olan Kozmik Anafor, tümüyle gönüllülerden oluşmuş bir platformdur ve bu platformun masraflarını “hiçbir karşılık beklemeden” bizler kendi cebimizden karşılıyoruz.

Dolayısıyla, ücretli eğitim veren bir eğitim kurumunun (üniversite, lise veya orta öğrenim), bizlerin ücret talebine olumsuz yaklaşması ahlaki bir yaklaşım olmayacaktır. Özel eğitim kurumlarından aldığımız ücret, sadece ve sadece Kozmik Anafor’un sağlıklı işleyişi ve gelişimi için harcanmaktadır.

İzmir, Torbalı Bahçeşehir Koleji etkinliğimiz sonrası öğretmenlerimizle birlikte…

 

Adı sanı ne olursa olsun, bir özel eğitim kurumuna ancak ücret karşılığı gelebildiğimiz aklınızda olsun (bunu da dürüstçe apaçık, uluorta söyleyen tek bilim insanları biziz). Eğer bir özel okul veya özel üniversite, yahut izleyicilerinden para talep eden bir kurum bizi davet ederse, bize ücret ödemek zorundadır.

Özel eğitim kurumları haricinde; herhangi bir yerde düzenlenen birkaç saatlik ya da günlük bir popüler bilim sunumu, paneli, söyleşisi ya da gözlem etkinliği için para talep etmek veya katılım için para ödemek zorunda kalmak, paneli düzenleyen ya da panele konuşmacı olarak katılan kişi kim olursa olsun, ülkemiz ve bilim adına bir utançtır.

Bilecik Hatem Koleji etkinliğimizde; kurucumuz amatör astoronom Zafer Emecan öğrencilere kendi getirdiğimiz teleskopla Ay gözlemi yaptırırken.

 

Afyon Bolvadin’de Bolvadin Astronomi Topluluğu‘nun davetlisi olarak katıldığımız gözlem etkinliğinde astrofotoğraf uzmanımız Ahmet Kahraman ile birlikte teleskoplu gözlem etkinliğimizi gerçekleştirirken.

 

Bu bağlamda; şehrinizde, üniversitenizde, lisenizde, okulunuzda veya bir sivil toplum kuruluşunda düzenleyeceğiniz astronomi, uzay ve evren hakkında söyleşi, panel ve etkinliklere, bizi davet ettiğiniz sürece herhangi bir kazanç, gelir talep etmeksizin katılıp, bilgilerimizi aktarmaya çalışıyoruz.

Rize Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirdiğimiz panel ve söyleşimizde, öğrencilere Mars’ın keşfi ve olası kolonizasyonunu anlatırken.

 

Antalya Has Okulları etkinliğimizde, 4 saati aşan sunumumuz sonrasında, beraberimizde getirdiğimiz 2 teleskopla, Fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın hocamız eşliğinde gözlem yaptırırken.

 

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi panelimiz sonrası, astronom Fatma Reyhan Çelik ve kurumcumuz amatör astronom Zafer Emecan ile, öğretmenlerimiz bir arada.

 

Cizre Ahmed’i Hani Ortaokulu sunum ve gözlem etkinliğimizde, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte.

 

Üniversitenizde, okulunuzda veya kurumunuzda düzenleyeceğiniz, tamamen halka ya da öğrencilere açık ve ücretsiz astronomi etkinliklerine, panel, sunum veya söyleşilere bizi davet etmek için, sitemizin iletişim bölümünden ulaşacağınız mail adresimizi kullanabilirsiniz.

Eğitim kurumunuzda söyleşi, panel veya etkinlik düzenleyebilmemiz için; kurumunuzun yetkili kişisinin / kulüp yöneticisinin, kuruma ya da MEB’e ait resmi bir yazışma ile bizi davet etmesi gerektiğini hatırlatırız. Kurum / kulüp yetkilisinden Resmi davet göndermeyen hiçbir eğitim kurumuna maalesef gelmemiz ve eğitim vermemiz yasal açıdan mümkün değildir.

Saygılarımızla,
Kozmik Anafor ailesi…

Not: En üstteki fotoğraf, İstanbul Maltepe Babil Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz astronomi paneline aittir.

Biraz daha fazla okumalısınız...
Rize BİLSEM Panelimizden Kareler 21 Şubat 2017 tarihinde, Rize Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi‘nin davetlisi olarak katıldığımız panel ve söyleşimizde, öğrenciler ve astronomi...
İzmir Bahçeşehir Okulları Etkinliğimiz 15 Mart 2017 tarihinde, İzmir Bahçeşehir Okulları Torbalı Kampüsü'nde, öğrenciler ve velileri ile buluşup, 7 saat süren bir sunum, söyleşi ve beraberi...
Antalya Has Okulları Panel ve Gözlem Etkinliğimiz 24 Mart 2017 tarihinde, Antalya Has Okulları'nın davetlisi olarak; ekibimizden Merve Yorgancı, Zafer Emecan ve Erdal Taşgın’ın katılımıyla 7 saat süre...
Antalya Anadolu Lisesi 2016 Panelimizden Kareler 10 Nisan 2017 tarihinde, Antalya Anadolu Lisesi Fizik Kulübü'nün (Fizikaal) davetlisi olarak katıldığımız panelde, kurucumuz amatör astronom Zafer E...

Yazar: Sezar

Kozmik Anafor'un anonim içerik botudur. Misafir yazarların yazılarını girer, duyuruları yapar, gerektiğinde çay kahve ikram eder. Getir götür işlerine bakan ofisboy diyelim en iyisi.

Keşfet!

Samanyolu’nun Merkezi Ve Merkezdeki Karadelik

Bizim Güneş Sistemimizin de içerisinde yer aldığı Samanyolu Gökası’nın merkezi (çekirdeği), gökadanın geriye kalan tüm …