Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracının 14 Temmuz 2015 tarihinde Plüton‘un 12.500 km yakınından geçişiyle sonuçlanan görevinin aracın gözünden nasıl göründüğüne ilişkin bir video hazırlandı. Videoda, aracın Plüton ve uydusu Charon‘a yaklaşması ve cüce gezegenin yakınından geçişi sonrası Güneş’i arkasına alarak geri dönüşü ve gezegen atmosferini görüntülemesi, görev sırasında alınan gerçek fotoğraflar işlenerek ustaca kurgulanmış.

9 yılı aracın Plüton’a ulaşmaya çalışmasıyla geçen bu görev sonrasında, Güneş Sistemi’nin Kuiper Kuşağı sınırında bulunan bu cüce gezegen hakkında belki de önümüzdeki 100 yıl boyunca bir daha elde edilmesi mümkün olamayacak miktarda bilgi sahibi olduk. Araç şu an hala aldığı verileri ve fotoğrafları bize gönderiyor ve bu gönderim aylar boyunca devam edecek.

Veri gönderimi bittikten sonra, Güneş Sistemi’nin dış sınırlarına doğru Kuiper Kuşağı içinde yolculuğunu sürdürecek olan aracın sistemleri en az 10 yıl daha işler halde kalacağı için, kendisine diğer cüce gezegenleri ve kuşak içindeki cisimleri incelemek için ek görevler verilmesi planlanıyor.

Video Kaynağı: http://www.space.com/30428-new-horizons-pluto-flyby-video.html