1.700 rakımlı Isparta Yenişarbademli’de; “Türkiye’nin tüm astrofotoğrafçıları burada” sloganı ile yapılan bu gözlem şenliğine kayıtlar Haziran ayı sonuna kadar sürüyor. İmkanınız olursa katılmaktan geri durmamanız gereken şenlikle ilgili açıklanan katılım detaylarını sizlerle paylaşıyoruz:

1- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Şartlarınız nelerdir? Ne yapmalıyım?
Gökyüzüne, astronomiye ve bilime meraklıysanız, yaklaşık 1.700 mt yükseklikte 3 gün kamp yapabilecek sağlığa ve donanıma sahipseniz, gözlem şenliğimize katılabilirsiniz. Etkinlik için son başvuru tarini 31 Haziran Cuma günü saat 17:00’dır.

2- Şenliğe katılım ücretli midir?
Şenliğin katılımcı kapasitesi, düzenlenecek alandaki altyapı imkanlarının sınırlı olması, hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için ve şenlik süresi boyunca sürdürülebilir hizmet sağlayabilmek için ve kişinin kendisini gerçek katılımcı hissedip, organizasyon hacminin hesaplanabilmesi için katılım ücretlidir. Ücret 50 TL’dir. Katılımcılara kamp feneri hediye edilecektir.

3- Gözlem şenliğine katılmak için yaş sınırı var mıdır?
18 yaşını doldurmuş herbirey bu etkinliğe katılabilir. 18 yaşından küçükler aile izin belgesiyle katılabilirler.

4- Öğrenci için özel bir indirim var mı?
Şenlik katılım ücreti sivil ve öğrencilere 50 TL olarak belirlenmiştir.

5- Gözlem şenliğine katılım kura çekilerek mi belirlenecek?
Hayır, katılım bedelini ödeyen herkes şenliğe katılma hakkını kazanmış olur.

6- Şenlik alanına nasıl ulaşım sağlayabilirim?
Şenliğe katılmak isteyen kişiler, şenlik alanına kendi imkanlarıyla katılacaktır. İlçemiz Isparta il merkezine 105 km mesafededir. Isparta köy garajından 12:30, 16:00  ve 17:00 de kalkan otobüsler aracılığıyla ilçeye ulaşmak mümkündür. İlçe merkezinden şenlik alanına transfer, Yenişarbademli Belediyesi tarafından sağlanacaktır.

7- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Fakat teleskobum yok. Yine de katılabilir miyim?
Evet katılabilirsiniz. Gözlem şenlik alanımızda çok sayıda teleskop bulunmaktadır. Bu teleskoplardan uzman rehberler eşliğinde faydalabilirsiniz.

8- Gözlem şenliğine ailece katılmak istiyorum. Aile adına sadece ben kayıt yaptırsam olur mu?
Gözlem şenliği bireysel kayıt ve katılım gerektiren bir organizasyondur. Yaşı ve mesleği ne olursa olsun etkinliğimize katılacak herkesin tüm imkanlardan yararlanabilmesi için bireysel kayıt yaptırması gerekmektedir.

9- Gözlem şenliğine başvuru zamanını kaçırdım. Kayıt olma yada şenlik sırasında kayıt ücretini size ödeme imkanım var mı?
Şenliğin katılımcı kapasitesi, düzenlenecek yerdeki altyapı imkanlarının sınırlı olması ve hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için şenlik tarihine 30 gün kala başvuruların yapılması gerekmektedir. Eğer başvuru sayfamız kapandıysa malesef kayıt olma şansınız kalmamış demektir. Şenlik sırasında kayıt ücretini ödeyerek kayıt olmanız kurumsal olarak mümkün değildir.

10- Gözlem şenliğine katılmak için başvuru yapıp kayıt ücretini yatırdım. Fakat özel nedenlerden dolayı gözlem şenliğine katılamayacağım. Kayıt ücretini geri alabilir miyim?
Malesef kayıt ücretini geri alamazsınız.

11- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Konaklama imkanları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Şenlik Melikler Yaylası’nda yapılacağı için otel, pansiyon vb imkanlar yok denecek kadar azdır.  Çadır dışında konaklama imkanı yoktur. İlçe merkezinde bulunan pansiyonda kendi imkanlarınızla konaklayabilirsiniz.

12- Gözlem şenliğine katılmak istiyorum. Fakat kendi aracımla şenliğin düzenlendiği bölgeye geleceğim. Şenlik alanını nasıl bulabilirim?
Yenişarbademli ilçe sınırlarına yaklaştığınız andan itibaren, yol üzerindeki yön tabelaları sizi Melikler Yaylası şenlik alanına ulaştıracaktır.

13- Kendime ait çadırım yok. Oradan çadır temin edebilir miyim?
Malesef şenliğimize katılacak her birey kendi çadır ve donanımıyla gelmelidir.

14- Şenlik süresince yemek ihtiyacını nasıl karşılarım?
Yenişarbademli Belediyesi tarafından şenlik alanına kurulacak olan yiyecek ve içecek standlarından (döner, köfte, ızgara, ev yemekler vb) bedeli karşılığında hizmet alabilirsiniz.

15- Şahsi ihtiyaçlarım için nereden alışveriş yapabilirim?
Yenişarbademli Belediyesi gün içerisinde sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç kez ilçe merkezine servis ulaşımı sağlayacaktır.

16- Şenlik alanında wc,duş hizmeti var mı?
Yenişarbademli Belediyesi şenlik katılımcıları için özel wc ve duş hizmeti sağlayacaktır.

Başvuru için bu formu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayınız. Ardından sayfanın üzerinde açılan pencereden ikonuna basarak mail gönderim işlemini tamamlayınız.

Yenişarbademli gözlem etkinliğine katılamayacak olan gökyüzü tutkuları, Ağustos ayında yapılacak olan Türkiye’nin en büyük astronomi ve gözlem şenliği Antalya Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali‘ne katılabilirler. Detaylar ve katılım bilgisi için http://ogbf.kozmikanafor.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Diğer bir temmuz ayı gözlem şenliği olan Bursa Uludağ Astrofest için ise, bu linki ziyaret edebilirsiniz.