Oldukça merak edilen bir konu, uzayda cinselliğin nasıl bir şey olduğu. Yerçekimsiz ortamda hareket konusunda bilgili olanlarınızın tahmin edebileceği gibi, uzayda cinsellik ve cinsel anlamda bir etkileşimde bulunmak oldukça güç ve rahatsız edici olabilir.

Öncelikle, insanların tamamının sıradan biçimde yaşadığı normal cinsel birliktelik durumunu ele alalım: Yerçekimi (kütle çekim), bizi tek yönde aşağı doğru çekerek sabit tutar. Yani, yatakta, veya ayakta sevişirken, öpüşürken yerçekimi tarafından aşağı doğru sabit biçimde çekildiğimiz için dengemizi korumakta zorlanmayız.

Bu yazımızın video versiyonunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Video izlemeyi değil, okumayı tercih edenler ise, videoyu geçip yazımızı okumaya devam edebilir…

Ancak, alışılageldik anlamda sevişme sırasında, çiftlerin her hareketi, bir destek noktasından yoksun olacağımız yerçekimsiz ortamda bir oraya bir buraya savrulmakla sonuçlanacağı için, “sabit kalabilmeyi” sağlayan bazı önlemler alınmak durumunda. Daha önce uzayda uyumak başlıklı konumuzda anlattığımız gibi, bunlar çözülemeyecek sorunlar değil.

tied-up
Yerçekimsiz ortamda seks yapmanın en pratik yolu belki de çiftleri birbirine sıkıca bağlamak.

Çiftleri birbirine bağlamak pratik bir çözüm. Fakat çiftlerin birbirlerine bağlı olması da yetmez, çünkü bulundukları odada bir o yana bir bu yana savrulacaklardır. Bu da vereceği rahatsızlığın yanında ciddi yaralanmalara sebep olacağı için, çiftler ya yumuşak duvarlarla örtülmüş küçük bir odada sevişmeli, ya da kendilerini sabit kalacak biçimde bir yere bağlamalılar.

Bunun yanında, sevişmeye başlamadan önce partnerler kendi aralarında “nasıl bir süreç izleyeceklerini” konuşmalılar ve çiftleşme eylemi bu plan üzerinden gerçekleşmeli. Tabi, tüm bunlar hareket kısıtlamasına ve sıkıntıya neden olacaktır. Yine de, uzayda sevişirken bu sıkıntılara katlanılabilir diye düşünüyoruz.

Çocuk Yapmak Mümkün Mü?

İşin üreme, çocuk yapma kısmı ise şimdilik çözümsüz bir sorun. İnsanın uzayda, daha doğrusu yerçekimsiz ortamda üreyebilmesi mümkün olmuyor. Yani bir kadının uzay boşluğunda hamile kalması çok çok düşük bir olasılık. Çünkü, spermler yerçekimi yokluğunda yollarını bulmakta çok zorlanıyorlar. Spermler, vajina kanalında ilerleyip yumurtaya ulaşmak üzere programlanmışlardır. Bunu yaparken ise, yollarını bulmak için yerçekiminden de faydalanıyorlar.

o-SPERM-AND-EGG-facebook
Yerçekimsiz ortamda spermler yumurtaya giden yolu bulmakta güçlük çekerler. Çünkü hareket yönlerini belirlemek için yerçekimine muhtaçtırlar.

Fakat yerçekiminin olmadığı ortamda spermler yumurtanın bulunduğu bölüme ilerlemekte güçlük çekip, bilinçsiz biçimde vajina çeperinde her yana dağılma eğilimi gösterirler. Bu durum, spermlerin yumurtaya ulaşabilmesini düşük olasılıklı bir şans faktörüne bırakır.

Bir şekilde yumurtaya ulaşabilmiş ve döllenmeyi sağlayabilmiş hücreleri ise başka bir sıkıntı bekler. Çünkü kozmik radyasyon kadın yumurtalarını ve erkek sperm hücrelerini olumsuz yönde etkileyerek doğurganlığın önüne geçiyor. Bir şekilde döllenme mümkün olsa bile, kısa süre içinde döllenmiş yumurta ölüyor veya düşüyor.

Bunun sebebi, zigot hücrenin henüz hızlı bölünme yaşadığı dönemde olumsuz mutasyonlar yaşamasıdır. Zigot, Blastomer‘e dönüşüp rahim içine tutunmak istediğinde ise yine yerçekimsizliğin sıkıntısı yaşanır. Rahim çeperine tutunamayan Blastomer sağlıklı gelişimini sürdüremez. Bu arada maruz kalacağı radyasyon yine olumsuz mutasyonlara yol açarak gelişimi tümüyle durdurur ve hamilelik başlamadan sona erer.

solarexp
Dünya’nın manyetik alanı bizi Güneş’in ve diğer yıldızların yaydığı radyasyondan korur. Ancak, Dünya’dan ayrıldığımızda bu koruma kalkanından mahrum ve yüklü parçacıkların bombardımanına karşı savunmasız kalırız.

Yerçekimsiz ortamda, insanlar üzerinde deneme yapıldığına dair resmi bir açıklama bulunmuyor. Resmi olarak yerçekimsiz ortamda “sevişmeye gayret etme” veya “sarılıp öpüşme” denemeleri yapılıyor ancak, bunlar da denemeden öteye gidebilmiş değil ve çoğu başarısızlıkla sonuçlanıyor. Fakat hayvanlar üzerinde yapılan dölleme deneyler bizi yerçekimsiz ortamda üremenin şu an için mümkün görülmediği sonucuna götürüyor.

Şu anda elimizdeki tek işe yarar çözüm, çiftleşmenin gerçekleştirileceği ve hamileliğin ilk birkaç aylık kritik döneminin geçirileceği “yapay yerçekimi odaları” inşa etmek.

Uzay aracında veya istasyonda, kendi çevresinde dönerek yapay yerçekimi oluşturan bir oda hazırlanır, çiftler burada sevişirler ve hamile kalmak isteyen kadın, hamilelik sürecinin çoğunu bu odada geçirir. Radyasyona karşı da ekstra korumalara sahip olacak bu odada, hamile kalma ve canlı doğum yapma şansına sahip olunabilir.

Hazırlayan: Zafer Emecan

En üstteki kapak fotoğrafı; Kate Upton’ın Sports Illustrated için “serbest düşümle” yerçekimsiz ortam sağlayan bir uçakta poz verdiği bir çekimden alıntıdır.