Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYBİMER) ile, ülkemizin en büyük astronomi platformu Kozmik Anafor tarafından düzenlenen; ödül sponsorluğunu Meade ve Bresser teleskopları Türkiye distribütörü Astromed‘in yaptığı “2.5 Dakikada NeBilim 2017” isimli ülkemizin ilk online astronomi yarışmasının finali, 18 Mayıs 2017’de Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Kozmik Söyleşi ve 2,5 Dakikada NeBilim Yarışması Ödül Töreni” etkinliğine; Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Öztürk, Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Kara, ERÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Küçük, jüri üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak, Dr. Kürşad Yıldız, Astromed temsilcisi astronom Tamer Akın, astrofizik yüksek lisans öğrencisi Merve Yorgancı, fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın ve Kozmik Anafor astronomi platformunun kurucusu amatör astronom Zafer Emecan‘ın yanı sıra, akademisyenler, öğrenciler ve Kayseri Bil-fen Koleji ve Erciyes Koleji öğrencileri katıldı.

Jüri özel ödülü Bresser Lyra 70/900 teleskobu kazanan Berivan Can.Fen bilimleri öğretmeni Erdal Taşgın, Dr. Kürşad Yılmaz ve astrofizik yüksek lisans öğrencisi Merve Yorgancı ile birlikte ödülünü teslim alırken.

 

Açılış konuşmasını yapan ERÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak, keşfetme ve bilme arzusunun beraberinde bilgiyi paylaşma heyecanını getirdiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak, “10 yılı aşkın süredir 3 farklı kıtada çok sayıda ülkede astronomiyi anlattım. Halen öğrencilere, arkadaşlarıma ve ilgisi olan herkese bilimi ve astronomiyi anlatmaya devam ediyorum. Keşfetme ve bilme arzusu beraberinde bilgiyi paylaşma heyecanı da getiriyor. Ben de bu heyecanımı yıllarca başka insanlarla paylaştım. Bir gün oturduğum yerden kalkıp sizin yerinize geçip astronomiyi bir de sizden dinlemek istedim. İşte 2.5 Dakikada NeBilim Yarışması da temel olarak bu düşünceden doğdu. Bu yarışmada roller değişiyor. Bu sefer siz anlatıyorsunuz, biz dinliyoruz. Bu yarışma bir nevi sözlü sınav niteliğinde. Fakat bu çok eğlenceli bir sözlü sınav ve aldığınız notlar size hediye getiriyor” dedi.

ERÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Küçük ise konuşmasında, bilimin çok önemli bir kavram olduğunu kaydetti.

2.5 Dakikada NeBilim yarışmasının finalde üçüncü olan yarışmacısı İpek Yılmaz. Ödülü olan Meade Infinity 50 teleskobu, amatör astronom Zafer Emecan ve astronom Tamer Akın’dan teslim alırken…

 

Prof. Dr. Küçük, “Bir astronomun, bir astrofizikçinin gözlem aracı teleskopudur. Teleskopa bir kamera benzetmesi yapabiliriz. Biz uzaya tek bir kamerayla baktığımız zaman belli bir bölgeyi belli bir bilgiyi alabiliyoruz. Bundan dolayı bizim çok farklı kameralara ihtiyacımız var.

Bugün burada UZAYBİMER olarak bir nevi öğrencilerimizi sözlü yapıyoruz. Fakat bunun karşılığı not değil buradaki teleskoplar. Yarışmamız sonunda dereceye girenler olacak. Aslında bu yarışmaya katılan herkesin bu ödülleri hak ettiğini söylemem gerekir. Hepiniz çok değerlisiniz. Çünkü bu vesileyle bilime hizmet ediyorsunuz.” diye konuştu.

Etkinlik, DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) projesinin yürütücüsü Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak‘ın Türkiye’nin en büyük teleskobu haline gelecek olan DAG projesini ve gözlemevlerinin bilimsel çalışmalarını anlattığı ve izleyicilerin ilgiyle dinlediği “Kozmik Söyleşi” ile devam etti.

2.5 Dakikada NeBilim
2.5 Dakikada NeBilim ikincisi Merve Peker, ödülü olan National Geographic 60/700 teleskobu Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz Ak ve Erdal Taşgın’dan teslim alırken…

 

Daha sonra etkinlikte söz alan, Kozmik Anafor astronomi platformunun kurucusu Zafer Emecan, amatör asronominin önemi hakkında konuştu. “Bir ülkenin astronomi ve uzay bilimleri alanında gelişmesi için amatör astronominin toplum tabanına yayılması gerekli” diyen Zafer Emecan, “Amatör astronominin yaygınlaşmadığı hiçbir ülke, astronomi ve uzay bilimleri alanında bilimsel anlamda gelişmiş düzeye erişemiştir. Bu alanda öncü ülkeleri incelediğinizde, amatör astronominin çok yaygın olduğunu ve profesyonel astronomlarla ortak çalışmalar içine girdiğini görebilirsiniz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra yaklaşık 40 kişinin uzayla ilgili 2,5 dakikalık video yükleyerek katıldığı NeBilim yarışmasında finale katılmaya hak kazanan yarışmacıların canlı performanslarına geçildi. Yarışmacılar, daha önce video çekerek anlattıkları konuları bu kez jüri ve seyirciler önünde sundular.

2.5 Dakikada NeBilim yarışmasının şampiyonları İrem Sezdi ve Beyza Atasever, ödülleri olan Bresser Venus 76/700 aynalı teleskobu Prof. Dr. İbrahim Küçük’ten teslim alırken…

 

Canlı performanslar sonucunda Antalya Anadolu Lisesi’nden katılan İrem Sezdi ve Beyza Atasever birinci olurken, İzmir Konak Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Peker ikinci, Mersin Tarsus Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi öğrencisi İpek Yılmaz ise üçüncü olarak, Astromed sponsorluğunda temin edilen teleskop hediyelerini törenle teslim aldılar. Jüri özel ödülüne layık görülen Serik Çandır Şehit Öğretmen Mustafa Saadettin Küçük Ortaokulu öğrencisi Berivan Can’a ise, amatör astronom Mehmet Ergün tarafından temin edilen teleskop hediyesi takdim edildi. Ayrıca, final etkinliğine katılan tüm yarışmacılara Erciyes Üniversitesi tarafından bir başarı belgesi takdim edildi.

2.5 Dakikada NeBilim final etkinliği, finale kalan tüm yarışmacılarla birlikte yenilen akşam yemeğinin ardından, hava karardıktan sonra Astromed’in ve astronom Tamer Akın’ın katkılarıyla gerçekleştirilen; çok sayıda astronomi tutkununun katıldığı, Jüpiter ve uydularının gözlemlendiği keyifli bir gökyüzü gözlemi ile nihayetlendi.