8-10 senedir her yıl sonu yaklaştığında yeni bir “Dünya yok olacak!” haberi basında büyük puntolarla yer alıyor. Şimdi de 23 Aralık 2017’yi belirlemişler. Biz bıktık, ama basın camiası geleneksel olarak bu manşeti atmaktan bıkmadı.

Birkaç gündür; CNN TürkSputnik Türkiye, Mynet Haber, T24 ve benzeri “güvenilir görülen” haber sitelerinde; “bilim insanlarının 23 Aralık’ta uzaydan gelen bir virüsün insanlığı yok edeceğini söylediği” şeklinde haberler yayınlanıyor. Biliyorsunuz; yerli ve yabancı haber sitelerinin çoğu, haberlerin doğruluğunu denetlemektense, elinde tuzluk tutan biri gördüğünde, salatalıkla peşine düşmeye bayılan yapılardır.

Söz konusu basın kuruluşlarının haberine göre; Science Dergisi‘nde yayınlanan bir haberde, Hintli bilim insanları uzaydaki bir cisimden gelen ölümcül bir virüsün günler içinde Dünya’ya yayılacağını ve bunun insanlığın sonunu getireceğini söylüyormuş.

Haberin “sözde” en detaylı kısmı ise; bahsedilen uzaydaki cismin NASA veritabanında olmayışı olarak eklenmiş. Mars’a kendi imkanları ile uzay aracı gönderen Hindistan bilim insanlarının NASA veritabanı ile niye boşu boşuna meşgul olacaklarına tabii ki değinilmiyor. Niye? Çünkü bir haberde NASA yazınca, havalı ve inandırıcı görünüyor 😉

(Bu arada, gökcisimlerinin yer aldığı veritabanları uluslararasıdır. NASA’nın veya başka bir uzay ajansının tekelinde değildir ve uzay araştırmaları yapan her ülke, hatta her “kişi” bunlara ulaşabilir.)

23 Aralık
CNN TÜRK gibi “doğru ve güvenilir habercilik” iddiasında olan haber siteleri bile bilimsel yayınlarda denetime muhtaç durumda. Bilim editörü olarak birkaç gerçek bilim insanı istihdam edip bu tür haberlerin denetlenmesini sağlamak böyle bir kuruluş için çok masraflı olmasa gerek…

 

Neyse, ciddileşelim.

Tabii ki böyle bir virüs, böyle bir keşif veya söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi ciddi bir bilimsel haber kaynağı olan Science Dergisi’nde böyle bir haber yok. Zaten haberde “renk katsın” diye adından söz edilen Hintli astronom bilim insanlarının böyle bir iddiası da yok. Hatta, bundan haberleri bile yok!

Uzayda, Dünya dışında yaşam arayışı uzun yıllardır bilim insanlarının en büyük çaba harcadığı konulardan biri. Ancak, bugüne kadar yapılan tüm araştırmalara rağmen, Dünya dışında aminoasitlerin yapıtaşı olabilecek bazı kompleks moleküller haricinde yaşam olasılığına dair hiçbir iz bulamadık. Araştırmalar elbette yoğun biçimde devam ediyor.

Bilim insanları olarak, Dünya dışında canlılığa ait bir kanıt bulabileceğimize dair inancımız ve arayış çabalarımız asla bitmeyecek ve bir gün muhakkak bulacağız. Bir bakteri veya virüs dahi olsa, gezegenimiz haricinde bir yerlerde canlılık keşfedildiğinde, şunu bilin ki; bunu ilk olarak bizlerden; bilim insanlarının kendilerinden duyacaksınız, böylesi uyduruk basın haberlerinden değil.

Yine her zamanki gibi bir grup troll’ün veya eğlence düşkününün masa başında ürettiği haberi sayfalarına taşıyan, araştırmaktan yoksun basın söz konusu. Ancak, bu basın kuruluşlarını da kınayamıyoruz, çünkü böylesi haberler ilgi çekiyor ve çok tıklanıyorlar. Biliyorsunuz, internette bir site ne kadar çok tıklanıyorsa, o kadar çok para kazanıyor. Yani, biraz da “tamamen duygusal” durumlar söz konusu.

Sözün özü; 23 Aralık’ta her gün ne yaşıyorsanız, onun dışında birşey gerçekleşmeyecek. Müsterih olunuz, bu tür bilimle uzaktan yakından ilgisi olmayan uydurma haberlere elinde salatalıkla koşturanlar arasına katılmayınız, inanmayınız.

Zafer Emecan

Kapak fotoğrafı: Fotolia