Uzak yıldızların çevrelerindeki gezegenlerde ikamet eden olası “zeki yaşam”ı keşfedebilmemizin yegane yolu, onlardan yayılan radyo veya çeşitli dalga boylarındaki elektromanyetik spektrumu yakalayabilmekten ve anlamlandırmaktan geçiyor.

Gökyüzünü bu amaçla incelemeye başladığımız son 50-60 yıllık süre içerisinde, bu şekilde anlamlandırabileceğimiz çok az sinyalle karşılaştık ve malesef hiçbiri dünya dışı uygarlıklara veya zeki yaşam ihtimaline kanıt olmayı başaramadı.

Yakın zamanda bir grup bilim insanı, gözlemledikleri 234 yıldızdan olası bir zeki yaşam işareti sayılabilecek sinyal alındığını iddisında bulundu. Quebec Laval Üniversitesi’nden Ermanno Borra ve yüksek lisans öğrencisi Eric Trottier, milyonlarca yıldızı gözlemlemişler ve bu sonuca ulaşmışlar.

Aslında, ulaştıkları sonuç, olası bir medeniyetin varlığı değil, başka bir konu:

Yıldızlardan gelen ışığın tayfını fourier dönüşümü adlı karmaşık matematiksel bir yöntemle incelediklerinde, bir saniyenin trilyonda birinden küçük aralıklarla güçlü ışık atımlarına rastlamışlar. Bu güçlü atımların, gözlemledikleri yıldızların 234 tanesinde çok benzer biçimde görülmesi, şimdiye kadar bazı yıldız türleri için farkında olmadığımız bir fiziksel sürece işaret ediyor olabilir.

Başka bir ifade ile; birbirleriyle ilintisi ve yakınlığı olmayan, galaksimize rastgele dağılmış 234 yıldızda sabit, sürekli diyebileceğimiz bir periyotta nanosaniyelik ışık atımları gözlemliyoruz. Her yıldızda çok benzer bir desene sahip bu atımların sebebini henüz bilmiyoruz ama, böylesi bir olayı gözlemleyebilmemiz için bu yıldızlardan bize doğru çok güçlü lazer atımları gönderilmesi, yani zeki yaşam gerekliliği fikrini de yabana atamıyoruz.

Aslına bakılırsa, bilim insanları burada yıldız fiziğine dair ilginç bir fenomeni keşfetmiş olabileceklerine hemfikirler. Bununla beraber, yapılan çalışmalara basının ilgisini çekebilmek için “evet, bu uzaylılardan bir sinyal olabilir” şeklinde açıklama yapmaktan da çekinmiyorlar. Böylelikle, büyük ihtimalle pek üzerinde durulmayacak bu nanosaniyelik ışık atımları Independent gibi bir gazetede bile haber olabiliyor.

Bu, dünya dışı medeniyet spekülasyonunun en görünür faydası; iki araştırmacının kıyıda köşede kalmış bulgularının artık ister istemez başka üniversiteler ve bilim insanları tarafından araştırılıp teyit edilmeye çalışılacağının hemen hemen kesinleşmesi.

Ermanno F. Borra ve Eric Trottier’ın yayınladığı, sinyalin keşfine dair makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Özetle, uzaylılardan hala bir sinyal almadık sevgili Kozmik Anafor okurları…

Zafer Emecan