Son yılların modası, uzay görevleri sırasında astronotlarca çekilen videolarda; arka planda geçen “benek”leri UFO olarak lanse etmek ve bunlar için uzun uzun sunumlar hazırlayarak “bakın aslında varlar, biliyorlar ama söylemiyorlar” alt metniyle prim yapmak…

Arka plandan geçen bu benekler, hemen hemen bütün yörünge videolarında vardır. Herhangi bir Uzay İstasyonu canlı yayınında veya yörüngede astronotların çektiği görüntülerin çoğunda bunlara rastlarsınız. Öyle ki, bazen 5 dk’lık bir videoda onlarcası “geçer”.

O nedenle bir sır, bir gizem, saklanmak istenen bir fenomen değildir. Bir örnek:

Burada sanki Dünya görüngesi uzaylı istilasına uğramış gibi görünüyor ama, bütün profesyonel/amatör astronomlar ve bilimle “bilimsel metod” ekseninde ilgilenen herkes bu uçuşan nesnelerin UFO olmadığını biliyor.

Dünya çevresinde binlerce uydu yer alıyor. Bu uyduların bir kısmı orta boy bir masa büyüklüğündeyken, önemli bir bölümü de bir otomobil, hatta minibüs büyüklüğünde. Sayıları ise belirttiğimiz gibi “çok” fazla. Örneğin 1960’lardan beri sadece “iletişim” amaçlı fırlatılan sivil uydu sayısı 400’ün üzerinde. Askeri uyduların sayısı ise bunun birkaç katı kadar. Bir uydu, nadiren görev süresi bittikten sonra Dünya’ya düşerek yok edilir. Bu hem masraflı, hem de yeryüzünde yaşayan biz insanlar için tehlikelidir. O yüzden pek azı hariç hemen hepsi yörüngede dolanmayı sürdürüyorlar.

Ayrıca başarısız uçuşlardan ve uzay araçlarının atılan ikinci ve üçüncü roket kademelerinden kalan binlerce hurda parça da yörüngede dolaşmayı sürdürüyor. Bu parçaların sayısı o kadar fazla ki, aralarında uzay uçuşlarına zarar verme ihtimali olan yaklaşık 7.000 hurda parça, şu an hem NASA, hem de ESA ve RSA tarafından takip ediliyor.

yorungedekiuydular
Şu anda alçak ve yüksek Dünya yörüngesinde yer alan uyduların gerçekçi bir modeli. Çoğumuz, gökyüzünün bu uydularla dolu olduğunu bilmeyiz. Oysa artık televizyon yayınlarımızdan telefonlarımızın gps sistemine kadar herşey için bu uydulara bağlı durumdayız. Uzay yarışının çok gerilerinde bulunun Türkiye’nin bile şu anda yörüngede 10’a yakın (artık çalışmayanları dahil) uydusu yer alıyor.

Bu uyduların önemli bir kısmı, yeryüzünden çıplak gözle bile izlenebilir parlaklığa erişiyorlar. Hatta çoğu zaman bilgisiz gözlemciler bu yapay uyduları UFO sanıp ihbarda bulunabiliyor. Aynı şekilde, yörüngede yer alan uzay araçlarından yapılan çekimlere de bu uydular oldukça parlak biçimde girebiliyorlar. İşte, “NASA’nın ufo kayıtları” diye lanse edilen görüntüler, arkaplandan hızla geçen askeri ve iletişim uydularıyla, hurdalardan ibaret.

Açıklama bu kadar basitken, bunun ardında “gizem” aramak akıl karı değildir. Bu geçen benekler (yani uydular) yıllardır çekilen tüm yörünge kayıtlarında zaten bolca mevcuttur. Dileyen hepsini izleyebilir, çünkü çoğu zaten youtube gibi video sitelerinde ve uzay ajanslarının resmi adreslerinde yüklü ve halka açık.

Bunu yeni birşeymiş gibi sunmak (basın için) ahmaklık, bunu yeni görmek ise sadece konuyla çok ilgili olmadığınızın işareti, hepsi o kadar.

Yapay uydu gözlemi, uyduların sayısı ve yörüngeleri hakkında daha fazla bilgi almak için şu siteyi tavsiye ederek konuyu kapatalım.

Zafer Emecan

 

Facebook