Biliyorsunuz, homeopati tavşanın suyunun suyu diye tabir edeceğimiz, hiçbir tedavi edici özelliği bulunmayan bir dolandırıcılık, pardon sözde tedavi yöntemi. Ancak, üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi, “bilimsel görünsün” amacıyla çoğunlukla boynuna steteskop asmış bir doktorun olduğu görsel kullanılarak “satışa sunuluyor”.

Uyduruk homeopatik ilaçların “placebo” diye tabir edilen sahte ilaçlardan tedavi oranı açısından hiçbir farkının olmadığı biliniyor. Zaten, homeopati ilaçlarının placebo ilaçlardan daha etkili olduğuna dair yapılmış tek bir bilimsel çalışma bile bulunmuyor. Yani, “X homeopati ilacı, aspirinden Y kat daha etkilidir” şeklinde yapılmış hiçbir bilimsel test, analiz, çalışma vs yok. Homeopatinin tedavi edici özelliği, tümüyle uydurma verilere, bol süslü laflara, “new age” inanç uydurmalarına dayanıyor.

Bir süredir, ülkelerde yer alan yasal boşluklardan faydalanarak uyduruk ilaçlarla insanları kandırarak büyük paralar kazanan homeopati firmaları ve “homeopat” denilen sözde hekimlerin önüne, artık devletler bazında engeller konulmaya başlandı. Daha öncesinde ingiltere örneğini duyurduğumuz homeopati dolandırıcılığına dur deme girişiminin bir sonucu da ABD’de alındı.

homeopati-ilac
Vitrinleri bolca doldurmuş, hiçbir tedavi edici özelliği olmayan homeopati ürünleri, Türkiye’de ve dünyanın büyük kısmında kısa yoldan zengin olma yöntemi olarak kullanılıyor.

Artık, ABD’de homeopati ilacı adı altında satılan “şey”lerin üzerinde: “Bu tedavi yöntemi modern tıp tarafından kabul edilmez” ibaresi bulunmak zorunda.

ABD Federal Ticaret Komisyonu, üzerinde ek olarak: “Tedavi ediciliğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur ve yüzyıllar öncesinin eski teorilerine dayanır” ibaresinin de yer almasını istediği homeopatik ürünlerin, tezgah üzerinde özendirici biçimde satışa sunulmasına, reklamının yapılmasına da sınırlamalar getireceği dile getiriliyor.

Darısı, ülkemizde “tıp doktoru” diploması olduğu halde homeopatik uygulamaları savunan, bu uydurma yöntemlerle para kazanmaya çalışan, akıl almaz biçimde üniversitelerde homeopati kongreleri düzenleyenlere…

Zafer Emecan

Kaynak: 
https://www.scientificamerican.com/article/homeopathic-medicine-labels-now-must-state-products-do-not-work/?WT.mc_id=SA_TW_HLTH_NEWS