KOZMİK ANAFOR
Foto Galeri Jüpiter Kozmik Anafor Arşivi

Ay, Jüpiter ve Galileo Uyduları

Telif: Cristian Fattinnanzi
Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

İtalyan fotoğrafçı Cristian Fattinnanzi tarafından yakalanan bu fotoğraf karesinde, hilal halindeki Ay’ın hemen yanında yer alan Jüpiter ve uydularını görüyorsunuz.

Fotoğrafa dikkatli bakarsanız, Güneş ışığı almadığı için Ay’ın karanlıkta kalan bölgelerinin de hafifçe aydınlandığını farkedebilirsiniz. Bu hafif aydınlık, Dünya’dan Ay’a yansıyan ışık tarafından sağlanıyor.

Bu arada, Jüpiter’in uydularının isimlerini merak ediyorsanız söyleyelim. Hoş, etmeseniz de söyleyeceğiz, maksat laf kalabalığı olsun, yazı uzun görünsün. Soldan sağa doğru: Callisto, Ganymede, Jüpiter, Io ve Europa.

Hemen hemen tamamı Hidrojen ve Helyum gazlarından meydana gelen Jüpiter’in, bildiğimiz kadarıyla 67 uydusu var. Bu uydulardan görece “büyük” olan dört tanesi, Galileo Uyduları olarak da biliniyorlar ve Dünya’dan basit bir teleskopla dahi gözlemlenebilirler. Bu dört uyduya Galileo uyduları denilmesinin nedeni, ilk olarak Galileo Galilei tarafından keşfedilmiş olması.

Neredeyse kendi çapında mini bir Güneş Sistemi oluşturmuş olan Jüpiter’in bu dört uydusundan en büyüğü Ganymede, kütle açısından olmasa da, çap olarak Merkür gezegeninden bile daha büyüktür.

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Lunar Rover: Ay Otomobili ve 4K Sürüş Videosu

Zafer Emecan

Mars Ay Kadar Büyük Mü Görünecek?

Ögetay Kayalı

Teleskop İle Baktığınızda Ne Görürsünüz?

Zafer Emecan

Astrofotoğrafçılarımız: Özgür CENGİZ

Kozmik Anafor

Astrofotoğrafçılarımız: Metin ALTUNDEMİR

Kozmik Anafor

Astrofotoğrafçı Tuncay Kaçar İle Röportaj (Video)

Kozmik Anafor