KOZMİK ANAFOR
Foto Galeri Jüpiter Kozmik Anafor Arşivi

Ay, Jüpiter ve Galileo Uyduları

Telif: Cristian Fattinnanzi
Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

İtalyan fotoğrafçı Cristian Fattinnanzi tarafından yakalanan bu fotoğraf karesinde, hilal halindeki Ay’ın hemen yanında yer alan Jüpiter ve uydularını görüyorsunuz.

Fotoğrafa dikkatli bakarsanız, Güneş ışığı almadığı için Ay’ın karanlıkta kalan bölgelerinin de hafifçe aydınlandığını farkedebilirsiniz. Bu hafif aydınlık, Dünya’dan Ay’a yansıyan ışık tarafından sağlanıyor.

Bu arada, Jüpiter’in uydularının isimlerini merak ediyorsanız söyleyelim. Hoş, etmeseniz de söyleyeceğiz, maksat laf kalabalığı olsun, yazı uzun görünsün. Soldan sağa doğru: Callisto, Ganymede, Jüpiter, Io ve Europa.

Hemen hemen tamamı Hidrojen ve Helyum gazlarından meydana gelen Jüpiter’in, bildiğimiz kadarıyla 67 uydusu var. Bu uydulardan görece “büyük” olan dört tanesi, Galileo Uyduları olarak da biliniyorlar ve Dünya’dan basit bir teleskopla dahi gözlemlenebilirler. Bu dört uyduya Galileo uyduları denilmesinin nedeni, ilk olarak Galileo Galilei tarafından keşfedilmiş olması.

Neredeyse kendi çapında mini bir Güneş Sistemi oluşturmuş olan Jüpiter’in bu dört uydusundan en büyüğü Ganymede, kütle açısından olmasa da, çap olarak Merkür gezegeninden bile daha büyüktür.

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Astrofotoğrafçılıkta DSLR Makine ve CCD Seçimi

Murat Sana

Ay Milyarlarca Yıl Önceki Kadar Yakın Olsaydı…

Zafer Emecan

Galeri: Messier 1 (NGC 1952 – Yengeç Bulutsusu)

Ögetay Kayalı

Uzayda Su Arayışı Neden Çok Önemli?

Zafer Emecan

Apollo 15 İniş Noktası

Onur Durma

Bir Teleskop Almanız Gerekiyor mu?

Zafer Emecan