2015 yılında, Tayland’dan pek çok insan ülkenin başkentinde gökyüzünü aydınlatan gizemli ateş topunun fotoğraf ve videolarını internete yükledi. Ancak ”gizemli” sözcüğünün göreli bir ifade olduğunu da unutmamak gerek.

Şimdilik bu ateş topu hakkında pek bir şey bilmesek bile tüm işaretler ateş topunun uydudan kopmuş bir parça olmasına yerine bir asteroid parçası olduğunu gösteriyor. Çünkü bir uydu doğu-batı ekseninde hareket ederken videolarda görülen cismin parlamadan önce tam aksi yönde hareket ettiği görülüyor.

Ateş topu şehrin farklı birçok noktasından görülmüş. Aşağıdaki videoda cismin kaybolmadan hemen önce çok kısa bir süreliğine parladığını görebilsiniz. (Parlama anına geçmek için 27. saniyeye ilerleyebilirsiniz)

 

Tayland Ulusal Astronomi Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Saran Poshyachinda, cismin yerin 100 kilometre yukarısında yandığını tahmin ettiklerini ve yalnızca birkaç kilogramlık kütleye sahip olabileceğini söyledi. Poshyachinda, cismin gökyüzünü sıyırıp geçen bir asteroide benzediğini ve birden ateş topuna dönüştüğünü ifade etti. Tayland’da yaşanan bu olay 2013’te Rusya‘ya düşen meteoriti hatırlattı.

Eğer tam olarak bir ateş topunun ölçülerini merak ediyorsanız şöyle diyebiliriz: Bir ateş topu olarak yanmaya başlaması için aşağı yukarı 1 metre boyutlarında olması gerekiyor. 

Rusya’ya 2013 yılında düşen meteorit

Kemal Cihat Toprakçı

Kaynak
http://www.fromquarkstoquasars.com/watch-fireball-blasts-through-sky-over-bangkok/