Son dönemlerde Türkiye’de “Düz Dünya” adı altında yeni bir şarlatanlık akımı baş gösterdi. Bu akım; Dünya’nın küresel yapıda değil, tepsi gibi düz olduğuna inanan insanlardan oluşuyor.

Bu temelsiz iddialarına göre, Dünya aslında küresel yapıda değil, dümdüz bir tepsi gibi. Söyledikleri şey ise, NASA’nın insanlardan Düz Dünya gerçeğini sakladığı. Bu insanların çoğu bilgisiz olduğundan, Dünya üzerinde uzayla ilgili tek kurumun NASA olduğunu zannediyor. Avrupa Uzay Ajansı ESA, Rus Uzay Ajansı RSA, Japon Uzay Ajansı JAXA ve Çin Uzay Ajansı (CNSA) gibi uzaya uydu ve araç gönderen NASA’dan bağımsız ülke kurumlarının varlığından haberdar bile değiller.

Hatta çoğu Hindistan’ın bile uzaya Dünya’nın fotoğraflarını çeken uydular, hatta Mars’a araç gönderdiğinden haberi yok. Dünya’nın her yanına dağılmış onbinlerce amatör astronomun çalışmalarını da elbette bilmiyor, takip etmiyorlar. Dediğimiz gibi, çoğu bilgisiz (ama bazıları sadece eğlence için bunu yapıyor)…

Japon uzay ajansı JAXA’nın Himawari-9 uydusunun çektiği Dünya fotoğrafı.

 

Düz Dünya’cıların zeka seviyesi; Kurtuluş savaşı yoktur, ingilizler bu ülkeyi kurdu, Atatürk İngiliz Ajanı idi” veya “Türkler Anadolu’ya Malazgirt zaferi ile değil, Bizans’tan para karşılığı toprak alarak girdi” diyen ağır geri zekalılar ile eşit. Biliyorsunuz, bu ithamlarda bulunanlar; “hadi kurtuluş savaşı için delil gösterin, Malazgirt’ten kanıt sunun” bize diyen zeka yoksunlarından ibaret. Düz Dünya’cılar da hemen hemen aynı zeka seviyesine sahip.

Burada tek tek iddialarına yanıt vermeyi elbette isterdik. Ancak, cehaletin ve saygısızlıklarının boyutu o kadar büyük ki, Türkiye Cumhuriyeti‘nin artık uzaya uydu gönderdiği bu devirde tek tek iddiaları ele almaya çalışmak vakit kaybından başka bir şey değil.

Evet, Türkiye artık uzaya uydu gönderiyor. Türk bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan RASAT ve Göktürk 2 uyduları, Dünya yörüngesinde dolanıyor, gezegenimizin ve ülkemizin fotoğraflarını çekiyor, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terörle mücadelede aktif biçimde kullanılıyorlar.

Hatta onlardan daha önce, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ITUpSat-1 uydusunu inşa edip Dünya yörüngesine göndermiş, bilimsel araştırmalar gerçekleştirmişti bile.

Düz Dünya
Şu anda Dünya yörüngesinde görev yapan Göktürk 1 uydumuz.

 

Özetle, cahil Düz Dünya tayfası, “NASA bizden gizliyor” alt metni ile kendine taraftar toplamaya çalışırken, şu aralar uzay ajansı kurma çalışmalarına başlamış olan Türkiye Cumhuriyeti’ni de “Dünya yuvarlaktır yalanı”na ortak olmakla itham ediyorlar.

Bu tayfanın iddiasına göre, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, NASA’nın başını çektiği bu küresel komploya ortak ve Dünya’nın düz olduğu gerçeğini halktan gizliyor. Uzaya gönderdiğimiz her uyduyu haklı bir gururla duyuran Cumhurbaşkanı ve Başbakan da, bu komployu biliyor ve halka yalan söylüyor”.

Evet, ne demiştik?

Artık uzaya Türkiye Cumhuriyeti’nin de araç üretip gönderebildiği bu devirde, Dünya düzdür saçmalığını ortaya atanlara cevap vermek, vakit kaybından başka bir şey değil. İnternet ortamında NASA’yı yalancılıkla suçlayarak insanları aldatmaya çalışmak kolay. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve hükümet görevlilerini de kurguladıkları sözde komployla itham etmek, suçtur.

Bu kişilerle girdiğiniz tartışmalarda, devlet ve hükümetimizi yalancılıkla suçlarken görürseniz, ilgili konuşmanın ekran görüntüsünü alıp EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı‘na; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümeti ile, hükümet görevlilerine hakaret ve iftirada bulunmaktan ihbar edebilirsiniz.

Ancak, düz Dünya şarlatanlığına karşı illa ki bilimsel birkaç cümle duymak istiyoruz diyenler için, kardeş platformumuz Evrim Ağacı’ndaki şu yazıları okumasını tavsiye edebiliriz:

http://www.evrimagaci.org/fotograf/56/6441
http://www.evrimagaci.org/fotograf/35/8650
http://www.evrimagaci.org/fotograf/35/8740

Zafer Emecan