Tabii ki bu sorunun cevabı Himalaya’nın en yüksek zirvesi olan Everest değil! Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı Dünya’da da değil. Dünya’nın yarı büyüklüğündeki Mars gezegeninde!

İsmini Yunan Mitolojisi’nde 12 tanrının yaşadığı düşünülen dağdan alan bu oluşumla ilgili genel bilgi verecek olursak, devasa yüksekliğe sahip ve volkanik dağ biçimindedir. Everest’in yaklaşık 8,848 metre olduğunu biliyoruz, Olimpos ise yaklaşık 26,400 metre ile Everest’in 3 katından fazla yüksekliğe sahip, genişliği ise yaklaşık 160 kilometre olarak ölçülmüş.

Global Mars Surveyor uzay aracıyla alınan devasa Mars’lı Olimpos’un görüntüsü.

 

Aklınıza şöyle bir soru takılmış olabilir; ki ben bu bilgiyi ilk duyduğumda takılmıştı, Dünya’daki dağların yüksekliği deniz seviyesi (sıfır metre) baz alınarak hesaplanıyor. Peki Mars’ta deniz yok iken yükseklik neye göre hesaplanıyor?

Cevap ise Mars’ın yarıçapı… Mars yüzeyinde bulunan kraterler, dağlar ve düzlüklerin ortalama yükseklikleri alınarak Mars’ın yarıçapı ortaya çıkarılmış ve bu yarıçap sıfır metre (Dünya’da deniz seviyesi) olarak kabul edilmiş. (Mars’ın yarıçapı 3,390 km).

Bu dağ ne Ege’deki dağlar gibi denize dik ne de Karadeniz’deki dağlar gibi denize paraleldir. Yamaçları sadece 5 derece gibi küçük bir eğime sahiptir. Çok düşük bir atmosfer basıncına sahip dağ, neredeyse pürüzsüz Mars yüzeyinde kendisine çok uzak noktalardan dahi, başından sonuna kadar rahatça gözlemlenebilir.

Süleyman Yeşil