Birkaç gündür, İstanbul semalarında görülen ve yavaşça yeryüzüne doğru hareket ettiği izlenebilen parlak cisimlere ait bir video ortalıkta dolaşıyor. Her “tuzum var” diyene elinde salatalık turşusuyla koşturan basınımız da, sorgusuz sualsiz bunu haberleştiriyor.

Hiç uzatmadan bu görüntülerin ne olduğunu söyleyelim, çünkü bu tür konular üzerine uzun uzun konuşmak, boş laf salatası yapmak bir bilim platformuna yakışacak şeyler değil. Kaldı ki, görüntüde herhangi bir gizem de bulunmuyor. Ancak, bildiğiniz gibi Türkiye basınının önemli bir bölümü, bilimsel konularda yetkin mercilere danışma gereği duymadan, halk arasında “bodoslama” diye tabir edilen biçimde bu tür konulara atlayarak haberleştirir.

Bu videoda görülen objeler, askeri alanda, sivil kurtarma operasyonlarında, denizcilikte ve bazen de avcılıkta sık sık kullanılan paraşütlü aydınlatma fişekleridir. Kullanılacak yere göre, kırmızı, beyaz veya sarı aydınlatma sağlayan, veya sadece yer tespiti için kullanılan modelleri mevcuttur. Aşağıda bir paraşütlü aydınlatma fişeğine ait videoyu izleyebilirsiniz:

Buna rağmen, gökyüzünde uçan poşet görse, sokak lambasının fotoğrafı çekilse, hatta çocukların havaya attığı tabağın fotoğrafını gösterseniz hemen “hiçbir dünya teknolojisine uymuyor, analiz ettik, kesin UFO bu” diyen bir “UFO araştırma şeysi”, bunun da UFO, yani tanımlanamayan uçan cisim olduğuna karar vermiş.

Yüz yıldır kullandığımız bu kadar basit bir düzeneği dahi, Dünya dışı uygarlıklara veya gizemli konulara yoranlara Allahtan akıl fikir diliyor, sizlerin de böylesi sahtekarlıklara gülüp geçmenizi temenni ediyoruz.

Bilimle kalın…

Zafer Emecan