KOZMİK ANAFOR
Fizik / Astrofizik Kozmik Anafor Arşivi

Jeodezik Eğri: En Kısa Mesafe

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Sıklıkla uzay-zamanın eğriliğinden bahsederiz, fakat bahsederken bu eğriliğin nasıl olduğu konusundaki muhteşem detayı atlarız. Aslında uzay-zaman özel bir eğriyi doğasında barındırır.

Oysa ki eğri dediğimizde aklımıza çeşitli, sonsuz sayıda eğri türü gelebilir. Genel görelilik yazımızda da bahsettiğimiz üzere “kütle çekimsel alanda ivmelenen bir cisim eğri uzay-zamanda jeodezik olan bir evren çizgisine sahiptir” (bkz. Genel Görelilik: Eşitlik İlkeleri) Yani, bu eğrilik öyle rastgele bir eğrilik değildir. İki nokta arasındaki yol, belirli bir ahenge sahiptir. Özetle bir kütle tarafından bükülmüş olan uzay-zaman kargacık burgacık bir şekle sahip değildir, oldukça anlamlı bir bükülmeye sahiptir. Biz buna az önce de bahsettiğimiz gibi jeodezik eğri diyoruz.

Jeodezik eğri, en temel tanımıyla bir yüzey üzerindeki iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi veren eğridir. Örneğin bir düzlem üzerinde yer alan iki nokta en kısa şekilde bu iki noktayı birleştiren bir doğru ile ifade edilir. Çizeceğiniz herhangi başka bir rota, bu doğrudan daha uzun bir yola sahip olacaktır.

Makalenin devamını rasyonalist.org sitesindeki bu linkten okuyabilirsiniz.

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Astrofotoğraf: Triangulum Galaksisi (M33)

Zafer Emecan

Kalem Bulutsusu: NGC 2736

Kozmik Anafor

Üçgenin İç Açılarının 180 Derece Olmadığı Geometri: Küresel Geometri

Süleyman Yeşil

Temel Harmonikler ve Lissajous Eğrileri

Bilim Ne Güzel Lan

Uzay Maceramızdaki 5 Korkutucu An!

Kozmik Anafor

Başak (Virgo) Galaksi Kümesi

Zafer Emecan